Ε.Σ.Ο.

Subscribe to Ε.Σ.Ο. feed
Greek Chess Federation
Updated: 6 hours 46 min ago

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ RAPID ΚΑΙ BLITZ 2017

Tue, 10/10/2017 - 14:51

Τα φετινά πανελλήνια ατομικά ανοιχτά πρωταθλήματα Rapid και Blitz θα ενσωματωθούν αντίστοιχα στο 10ο Διεθνές Φεστιβάλ Σκακιού Rapid και στο 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Σκακιού Blitz, που θα διεξαχθούν στη Θεσσαλονίκη στο ξενοδοχείο «Φιλίππειον» από 27 έως 29/10/2017 με συνδιοργανωτή τον ΣΣ Πεύκων και την ΕΣΣ Θεσσαλονίκης – Χαλκιδικής.

 

Οι σχετικές προκηρύξεις:

10ο Διεθνές Φεστιβάλ Σκακιού Rapid

6ο Διεθνές Φεστιβάλ Σκακιού Blitz

.

ΑΘΗΝΑ 5.10.2017 ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

Thu, 10/05/2017 - 14:26

Η ΕΣΟ έδωσε στη δημοσιότητα το ενημερωτικό δελτίο της συνεδρίασης του ΔΣ που έγινε στις 30.09.2017. Για να το διαβάσετε πατήστε εδώ.

ΑΘΗΝΑ 5.10.2017 ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

Thu, 10/05/2017 - 14:23

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

                                                                                                                                                Αθήνα, 05.10.2017

ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

Το Σάββατο 30/9 πραγματοποιήθηκε η τακτική Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας και ακολούθησε  συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου. Το θέμα συζήτησης της ΓΣ ήταν ο προϋπολογισμός του 2018, ο οποίος οριστικοποιήθηκε στις 500.000 €,  και εγκρίθηκε με 26 ψήφους υπέρ και 2 κατά.
Ακολούθησε συνεδρίαση του ΔΣ και οι κυριότερες αποφάσεις είναι οι εξής:

  1. Εγκρίθηκαν τα αιτήματα για ένταξη στη δύναμη της ΕΣΟ των σωματείων: α) Σκακιστικός Αθλητικός – Πολιτιστικός Σύλλογος «ΙΔΑΙΟΙ» και β) Σκακιστικός Όμιλος Πύρρος Ιωαννίνων
  1. Το Δ.Σ. συζήτησε το θέμα της κατηγοριοποίησης των αθλητικών εγκαταστάσεων με βάση των νομό 4479/2017 και αποφάσισε να εκδοθεί ανακοίνωση προς ενημέρωση των σωματείων, για τις ενέργειες της. (Έχει ήδη αναρτηθεί στη ιστοσελίδα της Ε.Σ.Ο.)
  1. Έπειτα από υπόδειξη της Γ.Γ.Α για διαγραφή των σωματείων εκείνων που δεν θα έχουν προχωρήσει σε ενέργειες για την απόκτηση της ειδικής αθλητικής αναγνώρισης, ενώ έχουν συμπληρώσει τρία (3) χρόνια από την ένταξή τους, στην δύναμη της Ε.Σ.Ο., το Δ.Σ. αποφάσισε ότι η εισήγηση για διαγραφή αυτών των σωματείων θα τεθεί στην Γενική Συνέλευση του Μαρτίου.          
  1. Επικυρώθηκαν τα αποτελεσμάτα του ομαδικού Α΄ εθνικής , της τελική φάσης (F8) ομαδικού κυπέλλου και τωνατομικών νεανικών 8-16 ετών. 
  1. Απονεμήθηκε ο τίτλος ΟΜ στον Μητραντζά Αθανάσιο (Α.Μ. 6108).
  1. Αποφασίσθηκε με βάση τις προτάσεις που υποβλήθηκαν:
  • Η διεξαγωγή της τελικής φάσης του 10ου Πανελλήνιου Ομαδικού Πρωταθλήματος Παίδων – Κορασίδων μέχρι 16 ετών  στη Θεσσαλονίκη στο ξενοδοχείο Φιλίππειο σύμφωνα με την πρόταση του ΜΑΠΟ Κεραυνός Ωραιοκάστρου, στο διάστημα 20-23/12/2017. Στον ίδιο χώρο θα διεξαχθεί το 67ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα (Ανδρών) στο διάστημα 15-23/12/2017.
  • Τα Ατομικά Πανελλήνια  Ανοιχτά Πρωταθλήματα Μπλίτζ και  Ράπιντ θα ενσωματωθούν  στο διεθνές φεστιβάλ μπλιτζ και ράπιντ που διοργανώνει ο Σ.Σ Πεύκων στο ξενοδοχείο Φιλίππειο 27-29/10/2017.
  • Τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα εφήβων – νεανίδων μέχρι 18 ετών θα διεξαχθούν στα Χανιά με συν-διοργανωτή τη ΣΑ Χανίων στο χρονικό διάστημα από 2 έως 8 Ιανουαρίου.
  • Στα Χανιά επίσης θα διεξαχθούν τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα νέων ανδρών – νέων γυναικών μέχρι 20 ετών τη 2η εβδομάδα του Πάσχα από 10 έως 16 Απριλίου 2018 με συν-διοργανωτή και πάλι τη ΣΑ Χανίων.
  • Τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα παίδων – κορασίδων 8-16 ετών, η τελική φάση του πανελλήνιου ομαδικού  κυπέλλου (final 8) και το πανελλήνιο ομαδικό πρωτάθλημα Α΄ εθνικής θα διεξαχθούν στο Ρίο Αχαΐας στο χρονικό διάστημα από 3 έως 15 Ιουλίου 2018.
  1. Προτείνεται στις ενώσεις / τοπ. επιτροπές η διοργάνωση ομαδικού πρωταθλήματος γυναικών τουλάχιστον σε δυο (2) σκακιέρες με στόχο από το 2019 να διεξάγεται τελική φάση σε πανελλήνιο επίπεδο (σε 2 σκακιέρες).
  1. Οι προτάσεις για τη διοργάνωση της τελικής φάσης των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων Μαθητών-Μαθητριών, ατομικό – ομαδικό (ημερομηνίες διεξαγωγής 31/3-2/4/2018), θα πρέπει να κατατεθούν στην ΕΣΟ το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2017.
  1. Εγκρίθηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2018 ( Είναι ήδη δημοσιευμένο στην ιστοσελίδα της ομοσπονδίας.) 
  1. Έγινε ενημέρωση και εγκρίθηκαν οι παρακάτω συμμετοχές στα παρακάτω διεθνή τουρνουά χωρίς οικονομική επιβάρυνση για την Ε.Σ.Ο
Κουτσίδης Αχιλλέας International tournament Paracin open A Σερβία 7-14/07/2017 Καλοδούκας Οδυσσέας Czech Open 2017 Pardubice Τσεχία 21-30/7/2017 Πουλόπουλος Ιωάννης Czech Open 2017 Pardubice Τσεχία 21-30/7/2017 Ροϊνός Ηλίας Czech Open 2017 Pardubice Τσεχία 21-30/7/2017 Μάκκα Ιουλία Czech Open 2017 Pardubice Τσεχία 21-30/7/2017 Καρούσος Θεοδωράκης Νικόλαος Czech Open 2017 Pardubice Τσεχία 21-30/7/2017 Μητραντζάς Αθανάσιος Riga Technical University Open 2017 Λετονία 7-13/8/2017 Γράψα Γεωργία Riga Technical University Open 2017 Λετονία 7-13/8/2017 Μάκκα Ιουλία Riga Technical University Open 2017 Λετονία 7-13/8/2017 Καράλη Παναγιώτα Riga Technical University Open 2017 Λετονία 7-13/8/2017 Μαστροβασίλης Δημήτριος Irena Warakomska Memorial Οpen Πολωνία 11-18/8/2017 Παπαγιάννης Αστέριος Sumadija Open Kragujevac 2017 Σερβία 21-26/8/2017 Μπανίκας Χρίστος XV Festival Scacchistico Amantea Ιταλία 3-10/9/2017 Μάκκα Ιουλία XV Festival Scacchistico Amantea Ιταλία 3-10/9/2017 Γράψα Γεωργία XV Festival Scacchistico Amantea Ιταλία 3-10/9/2017 Παυλίδης Αντώνιος 2017 Fall Chess Classic Saint Louis Η.Π.Α 5-15/9/2017 Παπαγιάννης Αστέριος Primorsko Open 2017 Βουλγαρία 17-24/9/2017 Μάκκα Ιουλία Tournament “IIICeramicaCorund” Ρουμανία 26/9-1/10/2017 Νικολαΐδης Κωνσταντίνος World Senior Championship 2017 Ιταλία 6-19/11/2017 Μακροπούλου Μαρίνα World Senior Championship 2017 Ιταλία 6-19/11/2017 Παυλίδης Αντώνης European Rapid &Blitz Championship Πολωνία 14-19/12/2017

 

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2018 – ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Thu, 10/05/2017 - 12:33

Για να δείτε το αγωνιστικό πρόγραμμα της ΕΣΟ για το 2018, όπως εγκρίθηκε στη συνεδρίαση του ΔΣ στις 30.09.2017 πατήστε εδώ.

Τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα εφήβων – νεανίδων μέχρι 18 ετών θα διεξαχθούν στα Χανιά με συν-διοργανωτή τη ΣΑ Χανίων στο χρονικό διάστημα από 2 έως 8 Ιανουαρίου.

Στα Χανιά επίσης θα διεξαχθούν τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα νέων ανδρών – νέων γυναικών μέχρι 20 ετών τη 2η εβδομάδα του Πάσχα από 10 έως 16 Απριλίου 2018 με συν-διοργανωτή και πάλι τη ΣΑ Χανίων.

Τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα παίδων – κορασίδων 8-16 ετών, η τελική φάση του πανελλήνιου ομαδικού  κυπέλλου (final 8) και το πανελλήνιο ομαδικό πρωτάθλημα Α΄ εθνικής θα διεξαχθούν στο Ρίο Αχαΐας στο χρονικό διάστημα από 3 έως 15 Ιουλίου 2018.

Όσοι ενδιαφέρονται να συν-διοργανώσουν την τελική φάση κάποιας άλλης πανελλήνιας διοργάνωσης παρακαλούνται να στείλουν τις προτάσεις τους στην ΕΣΟ σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Ειδικότερα προτάσεις για τη διοργάνωση της τελικής φάσης των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων Μαθητών-Μαθητριών, ατομικό – ομαδικό (ημερομηνίες διεξαγωγής 31/3-2/4/2018), θα πρέπει να κατατεθούν στην ΕΣΟ το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2017.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2018 ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

Thu, 10/05/2017 - 12:20
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2018 ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ  Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ ΑΠΡ ΜΑΙ ΙΟΥΝ ΙΟΥΛ ΑΥΓ ΣΕΠ ΟΚΤ ΝΟΕ ΔΕΚ ΕΚΤ 1 46ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 10-15 2 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ A’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΩΣ 20 (*) 3 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Β’,Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΕΩΣ 30 (**) 4 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ – FINAL 8 – ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 8-9 (***) 5 11ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ) 13-16 6 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID 1 68ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ 24- -2 2 41ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 24- -2 3 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 4 21o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 5 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID 6 50ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ Κ.20 (ΧΑΝΙΑ) 2-8 7 41ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Κ. 20 (ΧΑΝΙΑ) 2-8 8 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ Κ.18 (ΧΑΝΙΑ) 10-16 9 20ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ Κ.18 (ΧΑΝΙΑ) 10-16 10 36ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.16 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9 11 30ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.16 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9 12 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.14 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9 13 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.14 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9 14 27ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.12 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9 15 27ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.12 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9 16 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.10 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9 17 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.10 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9 18 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.8 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9 19 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.8 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9 20 30ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤ. ΜΑΘΗΤΩΝ -ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ (ΑΤΟΜΙΚΟ) – 16ο ΟΜΑΔΙΚΟ 31- -2 (*) Ολοκλήρωση των ομαδικών πρωταθλημάτων για τα προκριματικά της Α’ εθνικής μέχρι 20/5/2018 (**) Ολοκλήρωση των ομαδικών πρωταθλημάτων Β’, Γ’ εθνικής και τοπικών των Ενώσεων και Τοπικών Επιτροπών μέχρι 30/09/2018 (***)  Ολοκλήρωση των ομαδικών κυπέλλων των Ενώσεων και Τοπικών Επιτροπών μέχρι 27/05/2018. Μπαράζ 03/6/2018 – Τελική Φάση 4 και 5/7/2018. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ  2018 ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ ΑΠΡ ΜΑΙ ΙΟΥΝ ΙΟΥΛ ΑΥΓ ΣΕΠ ΟΚΤ ΝΟΕ ΔΕΚ ΕΚΤ 1 ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-18 ΕΤΩΝ (ΡΙΓΑ – ΛΕΤΟΝΙΑ) 13-30 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-12 ΕΤΩΝ (ΙΣΠΑΝΙΑ ) 3-16 3 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 14-18 ΕΤΩΝ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ) 24- -5 4 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ 20 ΕΤΩΝ (ΤΟΥΡΚΙΑ) 15-29 5 43η ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (ΜΠΑΤΟΥΜΙ  – ΓΕΩΡΓΙΑ) 23- -7 6 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΜΠΑΤΟΥΜΙ  – ΓΕΩΡΓΙΑ) 16-29 7 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΣΛΟΒΑΚΙΑ) 4-17 8 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΑΝΔΡΕΣ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΡΟΔΟΣ) 13-21 9 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΜΕΧΡΙ 16 (ΤΟΥΡΚΙΑ) 24- -3 10 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RAPID – BLITZ (ΣΚΟΠΙΑ) 5-9 11 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ (ΑΛΒΑΝΙΑ) 20-30 12 ΒΑΛΚΑΝΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ 13 ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 16 ΕΤΩΝ 14 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 15 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 8-18 ΕΤΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΚΑΚΙ Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ ΑΠΡ ΜΑΙ ΙΟΥΝ ΙΟΥΛ ΑΥΓ ΣΕΠ ΟΚΤ ΝΟΕ ΔΕΚ ΕΚΤ 1 4ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΛΥΣΗΣ ΣΚΑΚ. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ 7 2 13ος ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΓΩΝ. ΛΥΣΗΣ ISC 28 3 16ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΥΣΗΣ 14 4 13ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ 5-7 5 41ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ WCSC 1-8

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2018

Thu, 10/05/2017 - 12:17
 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ  –
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2018 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 2018 Α/Α ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1 46ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 10-15/7/2018 2 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ A’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΩΣ 20/5/2018 3 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Β’,Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΕΩΣ 30/9/2018 4 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ – FINAL 8 – ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 8 – 9/7/2018 5 11ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ) 13-16/12/2018 6 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID ΣΕΠΤ-ΟΚΤ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 2018 Α/Α ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1 68ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ 24/11-2/12/2018 2 41ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 24/11-2/12/2018 3 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΙΟΥΛ-ΑΥΓ-ΣΕΠ 4 21o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΙΟΥΛ-ΑΥΓ-ΣΕΠ 5 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID ΑΥΓ-ΣΕΠ-OKT 6 50ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ Κ.20 (ΧΑΝΙΑ) 2-8/1/2018 7 41ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Κ. 20 (ΧΑΝΙΑ) 2-8/1/2018 8 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ Κ.18 (ΧΑΝΙΑ) 10-16/4/2018 9 20ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ Κ.18 (ΧΑΝΙΑ) 10-16/4/2018 10 36ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.16 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018 11 30ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.16 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018 12 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.14 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018 13 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.14 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018 14 27ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.12 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018 15 27ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.12 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018 16 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.10 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018 17 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.10 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018 18 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.8 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018 19 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.8 (ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 3-9/7/2018 20 30ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤ. ΜΑΘΗΤΩΝ -ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ (ΑΤΟΜΙΚΟ) – 16ο ΟΜΑΔΙΚΟ 31/3-02/4/2018 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ  2018 Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1 ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-18 ΕΤΩΝ (ΡΙΓΑ – ΛΕΤΟΝΙΑ) 19-30/8/2018 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-12 ΕΤΩΝ (ΙΣΠΑΝΙΑ ) 3-16/11/2018 3 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 14-18 ΕΤΩΝ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ) 24/10-5/11/2018 4 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ 20 ΕΤΩΝ (ΤΟΥΡΚΙΑ) 15-29/09/2018 5 43η ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (ΜΠΑΤΟΥΜΙ  – ΓΕΩΡΓΙΑ) 23/9-7/10/2018 6 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΜΠΑΤΟΥΜΙ  – ΓΕΩΡΓΙΑ) 16-29/3/2018 7 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΣΛΟΒΑΚΙΑ) 4-17/4/2018 8 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΑΝΔΡΕΣ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΡΟΔΟΣ) 13-21/10/2018 9 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΜΕΧΡΙ 16 (ΤΟΥΡΚΙΑ) 24/11-3/12/2018 10 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RAPID – BLITZ (ΣΚΟΠΙΑ) 5-9/12/2018 11 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ (ΑΛΒΑΝΙΑ) 20-30/4/2018 12 ΒΑΛΚΑΝΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ * 13 ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 16 ΕΤΩΝ * 14 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ * 15 ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 8-18 ΕΤΩΝ * ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΚΑΚΙ Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1 5ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΛΥΣΗΣ ΣΚΑΚ. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ 7/1/2018 2 14ος ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΓΩΝ. ΛΥΣΗΣ ISC 28/1/2018 3 17ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΥΣΗΣ 14/4/2018 4 14ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ 5-7/5/2018 5 42ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ WCSC 1-8/9/2018 * ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ

ΣΧΟΛΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ – ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ

Wed, 10/04/2017 - 16:00

Υπενθυμίζεται ότι η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων των υποψηφίων σπουδαστών για τη Σχολή Προπονητών της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας, Γ’ κατηγορίας που θα λειτουργήσει στην Αθήνα λήγει τη Τρίτη 10/10/2017.

Περισσότερες πληροφορίες για τη Σχολή Προπονητών στη σχετική ανακοίνωση  στην ιστοσελίδα της ΕΣΟ http://www.chessfed.gr/archives/6332 και στον Διευθυντή της Σχολής Βασίλη Παπαδόπουλο – τηλ.  6947/523646.

Άδεια λειτουργίας άρθρου 56β του ν.2725/1999. Κατηγοριοποίηση Αθλητικών Εγκαταστάσεων.

Wed, 10/04/2017 - 13:12

Άδεια λειτουργίας άρθρου 56β του ν.2725/1999
Κατηγοριοποίηση Αθλητικών Εγκαταστάσεων

Η Ε.Σ.Ο  συμμετείχε ενεργά στην διαβούλευση για την τροποποίηση του ν.2725/1999 και με το έγγραφο Αριθ. πρωτ. 98428/2017, πρότεινε στην  Γ.Γ.Α  την δημιουργία μίας επιπλέον κατηγορίας αγωνιστικών χώρων ειδικά για το σκάκι.

Μετά την τροποποίηση του ν.2725/1999 και με μία πρώτη ανάγνωση είναι εύκολα αντιληπτό ότι η πλειονότητα των σωματείων που στεγάζονται είτε σε εκμισθωμένα ακίνητα (π.χ. καταστήματα), είτε σε ακίνητα που έχουν παραχωρηθεί από δήμους  ή άλλες υπηρεσίες (π.χ. σχολικές αίθουσες), εμπίπτουν στην Ομάδα Ι (άρθρο 56Α  παρ.1 εδάφιο εε).

Η κατηγορία στην οποία εντάσσονται (για αυτήν την κατηγορία αθλητικής εγκατάστασης, Ομάδα Ι), βεβαιώνεται αιτιολογημένα με υπεύθυνη δήλωση μηχανικού ή του ιδιοκτήτη της εγκατάστασης. (άρθρο 56Α  παρ.2 εδάφιο γ.)

Για την Ομάδα Ι δεν απαιτείται άδεια λειτουργίας παρά μόνο,

  • Βεβαίωση οικείας ομοσπονδίας για την καταλληλότητα και την ασφάλεια του χώρου,
  • Παραχώρηση του δικαιώματος χρήσης από τον ιδιοκτήτη της εγκατάστασης,
  • Υπεύθυνη δήλωση του χρήστη της εγκατάστασης ότι τηρούνται όλες οι προδιαγραφές και οι κανονισμοί ασφαλείας που αφορούν την διαμόρφωση και την λειτουργία του χώρου. (άρθρο 56Β παρ.2 εδάφιο η).

Η Ε.Σ.Ο  απέστειλε πρόταση για την τροποποίηση του άρθρου 56Β παρ 2 εδάφιο η, με το έγγραφο Αριθ. πρωτ. 98773/2017, με το οποίο δηλώνει αναρμόδια ( λόγω έλλειψης τεχνικών υπηρεσιών) να βεβαιώνει την ασφάλεια των χώρων, πολλώ δε μάλλον, όταν για την τήρηση όλων των προδιαγραφών και κανονισμών ασφαλείας που αφορούν την διαμόρφωση και την λειτουργία του χώρου βεβαιώνει ο χρήστης της εγκατάστασης (Άρθρο 56Β παρ2 εδάφιο η).

Νόμος 4479-2017 – Τροποποιήσεις αθλητικού νόμου άρθρα 1-5

 

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ

Thu, 09/28/2017 - 10:37

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής του ΤΣΟΥΜΑ ΗΛΙΑ (ΑΓΜ 1773) από τον ΣΟ ΛΑΜΙΑΣ στην ΣΚ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Categories: Ενημέρωση

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ

Tue, 09/26/2017 - 13:47

Η  ΕΣΟ  ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής των:

  • ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ ΕΥΣΤΑΘΙΑ (ΑΓΜ 44113) από τον ΣΦΓΤ Δράμας στον Σκακιστικό Όμιλο Δράμας
  • ΠΙΣΤΟΦΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΓΜ 44112) από τον ΣΦΓΤ Δράμας στον Σκακιστικό Όμιλο Δράμας

 

Categories: Ενημέρωση

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ

Tue, 09/26/2017 - 11:05

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής της ΚΟΤΖΑΜΑΝΗ ΦΑΝΗΣ ΜΑΡΙΑΣ (ΑΓΜ 43511) από τον ΣΑΚ «ΔΕΛΑΣΑΛ» στο ΑΘΛΗΤΙΚΟ

Categories: Ενημέρωση

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2017 BEACTIVE

Wed, 09/20/2017 - 12:25

Η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία συμμετέχει στις αθλητικές δράσεις που θα διεξαχθούν από 23 έως 30/9/2017 σε εθνικό, τοπικό και περιφερειακό επίπεδο στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής  Εβδομάδας Αθλητισμού 2017 #BEACTIVE που διοργανώνεται υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σε συνεργασία με την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού.

Οι σκακιστικές εκδηλώσεις, που έχουν ενταχθεί στο πρόγραμμα χρονολογικά είναι οι εξής:

Περισσότερες πληροφορίες για την Ευρωπαϊκή  Εβδομάδα Αθλητισμού 2017 #BEACTIVE στην ιστοσελίδα της Γ.Γ.Α.: http://gss.gov.gr/beactivehellas

Categories: Ενημέρωση

Κατάλογος σωματείων – αντιπροσώπων με δικαίωμα συμμετοχής και ψήφου στη ΓΣ της 28ης ή 30ης Σεπτεμβρίου 2017

Fri, 09/15/2017 - 15:38

Η ΕΣΟ ανακοινώνει τον κατάλογο των σωματείων – αντιπροσώπων με δικαίωμα συμμετοχής και ψήφου στη ΓΣ της 28ης  ή 30ης Σεπτεμβρίου 2017.

Για να δείτε τον κατάλογο πατήστε εδώ.

Categories: Σωματεία

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ

Wed, 09/13/2017 - 12:35

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής του ΜΑΤΑΡΑΓΚΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΑΓΜ 16591) από τον ΣΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ «Ο ΝΕΣΤΟΡΑΣ» στον ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ.

Categories: Ενημέρωση

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 14-16 και 18 ΕΤΩΝ

Wed, 09/13/2017 - 09:53

Στην πρωτεύουσα της Ουρουγουάης Μοντεβίδεο, στο χρονικό διάστημα από 17 έως 26 Σεπτεμβρίου, θα διεξαχθούν τα φετινά Παγκόσμια Πρωταθλήματα παίδων – κορασίδων, εφήβων – νεανίδων (14-16 και 18 ετών).

Τη χώρα μας θα εκπροσωπήσει η Αναστασία Αβραμίδου (πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2012 στα κορίτσια μέχρι 12 ετών και το 2014 στα κορίτσια μέχρι 14). Η Αναστασία θα αγωνισθεί στην κατηγορία νεανίδων μέχρι 18 ετών.

Περισσότερες πληροφορίες (αποτελέσματα, βαθμολογίες, μετάδοση παρτίδων) στην ιστοσελίδα των πρωταθλημάτων: http://fuajedrez.org/wyccuruguay2017/en-us/Home

Categories: Ενημέρωση

10ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Tue, 09/12/2017 - 14:01
ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ  ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

 

Αριθ. Πρωτ. 98767/11-09-2017

 

10ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

1.1   Η ΕΣΟ προκηρύσσει το 10ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων για το 2017.

1.2.  Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε 2 φάσεις:

  1. Προκριματικά, Τοπικά Περιφερειακά Πρωταθλήματα με ευθύνη των αντίστοιχων Ενώσεων – Τοπ. Επιτροπών
  2. Τελική Φάση

1.3. Η Τελική Φάση θα διεξαχθεί στο χρονικό διάστημα από 13 έως 17 Δεκεμβρίου 2017.
1.4. Ο τόπος διεξαγωγής και οι υπόλοιπες οργανωτικές πληροφορίες θα ανακοινωθούν με συμπληρωματική προκήρυξη.

  1. ΣΥΝΘΕΣΗ ΟΜΑΔΩΝ

2.1.  Η σύνθεση των ομάδων είναι εξαμελής. Αναλυτικά:

  • 1η σκακιέρα, ένας (1) από την κατηγορία παίδων (κάτω των 16 ετών – γεννημένος-η από 1/1/2001 και μετά),
  • 2η σκακιέρα, ένας (1) από την κατηγορία παμπαίδων (κάτω των 14 ετών – γεννημένος-η από 1/1/2003 και μετά),
  • 3η σκακιέρα, ένας (1) από την κατηγορία παμπαίδων (κάτω των 12 ετών – γεννημένος-η από 1/1/2005 και μετά),
  • 4η σκακιέρα, ένας (1) από την κατηγορία παμπαίδων (κάτω των 10 ετών – γεννημένος-η από 1/1/2007 και μετά),
  • 5η σκακιέρα, μία (1) από την κατηγορία κορασίδων (κάτω των 16 ετών – γεννημένη από 1/1/2001 και μετά) και
  • 6η σκακιέρα, μία (1) από την κατηγορία παγκορασίδων (κάτω των 12 ετών – γεννημένη από 1/1/2005 και μετά).

 

2.2  Επιτρέπεται η συμμετοχή 1 κοινοτικού σκακιστή-στριας με την προϋπόθεση ότι κατοικεί μόνιμα στην Ελλάδα.
2.2.1. Για την πιστοποίηση του μόνιμου της κατοικίας είναι απαραίτητη η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης (μηνός) ελληνικού σχολείου/σχολής ή ξένου σχολείου που εδρεύει στην Ελλάδα.
2.2.2 Σε περίπτωση που δεν είναι μαθητής-τρια τότε θα πρέπει να προσκομίζεται αντίγραφο φορολογικής δήλωσης των γονέων για το προηγούμενο οικονομικό έτος.

2.3 Η δήλωση του κοινοτικού θα πρέπει να έχει γίνει πριν την έναρξη των περιφερειακών πρωταθλημάτων των Ενώσεων και Τοπικών Επιτροπών και σύμφωνα με τις αντίστοιχες προκηρύξεις.  Υπενθυμίζεται ότι η δήλωση των κοινοτικών είναι δεσμευτική για όλη τη διάρκεια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου και ισχύει για όλες τις ομαδικές διοργανώσεις. Σωματεία που έχουν ήδη χρησιμοποιήσει κοινοτικούς σκακιστές δεν μπορούν να τους αλλάξουν.

2.4. Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν Δελτίο  Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας θεωρημένο, το οποίο θα προσκομίζεται στο διαιτητή της συνάντησης πριν την έναρξη του αγώνα.
2.5. Ο διαιτητής ελέγχει σχολαστικά την εγκυρότητα και πληρότητα του Δ.Α.Τ. και Υγείας κάθε αθλητή. 2.6. Απαγορεύεται η συμμετοχή αθλητών που δεν θα προσκομίσουν έγκυρο Δ.Α.Τ. και Υγείας πριν την έναρξη των αγώνων.

 

  1. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

3.1.  Οι αγώνες στην τελική φάση θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε αντίπαλο, 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής-στρια, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης.

3.2. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

3.3. Σκακιστής – σκακίστρια, που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 30 λεπτών από την έναρξη των αγώνων, μηδενίζεται. (άρθρο 6.7 FIDE Laws of Chess).

3.4. Απαγορεύονται οι προτάσεις ισοπαλίας σε λιγότερες από 30 κινήσεις (άρθρο 9.1 FIDE Laws of Chess).

 

  1. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

4.1. Σε κάθε συνάντηση η νίκη βαθμολογείται με 2 βαθμούς, η ισοπαλία με 1 βαθμό, και η ήττα με 0 βαθμούς.

4.2. Η ήττα χωρίς αγώνα τιμωρείται με  αφαίρεση ενός βαθμού (-1).

4.3. Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5).

4.4. Για κάθε ήττα  χωρίς αγώνα αφαιρείται μισός πόντος (-0,5) μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκεντρώθηκαν (όχι αρνητικοί πόντοι).

4.5. Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων που κατακτούν οι σκακιστές των σωματείων. Νίκη χωρίς αγώνα (α.α.) βαθμολογείται με 2 βαθμούς (σύνολο πόντων 5,5-0).

 

  1. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

5.1. Δικαίωμα συμμετοχής στην πρώτη φάση της διοργάνωσης (παρ 1.2) ,έχουν όλα τα σωματεία μέλη της Ε.Σ.Ο.

5.2. Σε κάθε περιοχή με συμπληρωματική προκήρυξη των αρμόδιων Ενώσεων ή Τοπικών Επιτροπών θα καθορίζονται όλες οι λεπτομέρειες (σύστημα αγώνων, πρόγραμμα, λήξη προθεσμιών κλπ) των τοπικών πρωταθλημάτων.

 

  1. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ – ΚΑΤΑΤΑΞΗ

6.1. Η τελική φάση θα διεξαχθεί με απλό ελβετικό σύστημα 7 γύρων  με συμμετοχή  20 ομάδων.

6.2. Για την τελική κατάταξη χρησιμοποιούνται κατά σειρά τα εξής κριτήρια:

  1. Βαθμοί
  2. Το άθροισμα Sonneborn – Berger που υπολογίζεται ως εξής: οι βαθμοί κάθε αντίπαλου, εξαιρούμενου του αντίπαλου που συγκέντρωσε τους λιγότερους, πολλαπλασιασμένοι επί τον αριθμό των πόντων (σκορ σκακιέρων) που σημείωσε η ομάδα ενάντια στον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Για τον υπολογισμό του αθροίσματος Sonneborn – Berger το «bye» και η νίκη χωρίς αγώνα υπολογίζεται ως ισοπαλία της ομάδας με έναν «εικονικό αντίπαλο» (“virtual opponent” FIDE HB D.ΙΙ.02.G14). Στην έναρξη του συγκεκριμένου γύρου ο «εικονικός αντίπαλος» έχει τους ίδιους βαθμούς και πόντους με την ομάδα. Στη συνέχεια προστίθεται το αποτέλεσμα του αγώνα (1 βαθμός και 6 πόντοι για νίκη α.α., 1 βαθμός και 3 πόντοι για το bye και 0 βαθμοί και 0 πόντοι για ήττα α.α.) και για κάθε επόμενο γύρο προστίθεται 1 βαθμός και 3 πόντοι.

  1. Άθροισμα πόντων επί συνόλου των αγώνων.
  2. Άθροισμα των βαθμών όλων των αντιπάλων εξαιρουμένου του αντίπαλου με τους λιγότερους βαθμούς.
  3. Άθροισμα των πόντων των αντιπάλων
  4. Άθροισμα των πόντων των αντιπάλων που η ομάδα νίκησε, συν το μισό των πόντων των αντιπάλων με τους οποίους η ομάδα έκανε ισοπαλία
  5. Άθροισμα των πόντων των αντιπάλων, μείον του μεγαλύτερου και του μικρότερου αριθμού.

Σε όλες τις περιπτώσεις κερδίζει το μεγαλύτερο σύνολο.

Στη βαθμολογία η ομάδα που παίρνει το «ΒΥΕ» (περίπτωση μονού αριθμού ομάδων) παίρνει 1 βαθμό και 3½ πόντους.

6.3. Διευκρινίζεται ότι, η ποινή της αφαίρεσης 1 βαθμού για την ομάδα που χάνει χωρίς αγώνα (α.α.), εφαρμόζεται στην τελική-συνολική βαθμολογία και δεν επηρεάζει την κλήρωση των ομάδων.

 

  1. ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ – ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

7.1. Στην τελική φάση για το 2017 έχουν δικαίωμα συμμετοχής 20 ομάδες ως εξής:

Απευθείας πρόκριση δικαιούνται οι 6 πρώτες ομάδες της τελικής φάσης του 9ου Πανελλήνιου Ομαδικού Πρωταθλήματος Παίδων – Κορασίδων 2016:

  1. ΣΑ ΧΑΝΙΩΝ
  2. ΣΑ ΣΥΚΕΩΝ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
  3. ΕΟΑΟ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
  4. ΣΠΖ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
  5. ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
  6. ΟΦΗ

7.2. Αν κάποια από τις προαναφερόμενες ομάδες θέλει να λάβει μέρος στο προκριματικό πρωτάθλημα της περιοχής της  τότε χάνει την απευθείας πρόκριση και η θέση περνάει στην Ένωση / Τ. Επιτροπή που ανήκει.

 

7.3. Οι υπόλοιπες 14 θέσεις πρόκρισης κατανέμονται στις ενώσεις και τοπικές επιτροπές, όπως ακριβώς ισχύει για το ομαδικό πρωτάθλημα Α΄ εθνικής κατηγορίας, σύμφωνα με την κατάταξη στα αντίστοιχα ομαδικά περιφερειακά-προκριματικά πρωταθλήματα παίδων – κορασίδων:

  • Ε.Σ.Σ. Ν.Αττικής 3 ομάδες,
  • Ε.Σ.Σ. Θεσσαλονικής – Χαλκιδικής 2 ομάδες,
  • Όλες οι υπόλοιπες Ενώσεις και Τ. Επιτροπές (Ε.Σ.Σ. Κρήτης, Ε.Σ.Σ.  Ανατ. Μακεδονίας – Θράκης, Ε.Σ.Σ. Κεντρ.Δυτικής Μακεδονίας, Ε.Σ.Σ. Πελοποννήσου, Ε.Σ.Σ. Περιφ. Πελοποννήσου, Τ.Ε.Σ.Σ. Αιγαίου, Τ.Ε.Σ.Σ. Δυτ. Ελλάδας, Τ.Ε.Σ.Σ. Θεσσαλίας και Τ.Ε.Σ.Σ. Στ. Ελλάδας) από 1 ομάδα.

 

7.4. Οι προκριματικές φάσεις σε όλα τα πρωταθλήματα για τις οποίες είναι υπεύθυνες οι Ενώσεις και Τοπικές Επιτροπές (εκτός αν η Ε.Σ.Ο. ορίσει διαφορετικά), θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι και τις 26-11-2017.

 

7.5. Όλα τα προκριμένα σωματεία θα πρέπει να δηλώσουν εγγράφως στην ΕΣΟ (e-mail: info@chessfed.gr, Fax: 210 9221620) τη συμμετοχή τους στην τελική φάση, μέσω των Ενώσεων ή των Τοπικών Επιτροπών που ανήκουν, μέχρι και τις 4-12-2017.

 

7.5.1. Μέχρι την προαναφερόμενη ημερομηνία θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή και οι ομάδες που τυχόν θα αναπληρώσουν κάποια κενή θέση.

Η αναπλήρωση θα γίνει ως εξής:

  1. Πρώτα από την ίδια την ένωση / τ. επιτροπή και ανάλογα με το αριθμό των προκρίσεων (3, 2 ή 1).
  2. Αν χρειαστεί η αναπλήρωση συνεχίζεται πρώτα από τον προκριματικό όμιλο της ΕΣΣΝΑ και μετά από τον αντίστοιχο όμιλο της ΕΣΣΘΧ, εναλλάξ μέχρι και την 6η θέση της βαθμολογίας αυτών των δύο πρωταθλημάτων.
  3. Στην περίπτωση που υπάρχουν ακόμα κενές θέσεις η αναπλήρωση θα γίνει από την ίδια την ένωση/τ.επιτροπή και για μια θέση.
  4. Αν χρειαστεί η αναπλήρωση θα συνεχιστεί κατά σειρά από τους προκριματικούς ομίλους των παρακάτω ενώσεων: ΕΣΣΝ Αττικής, ΕΣΣ Θεσ-Χαλκ, ΕΣΣ Κρήτης, ΕΣΣ Ανατ. Μακεδονίας Θράκης, ΕΣΣ Κεντροδυτικής Μακεδονίας, ΕΣΣ Πελοποννήσου, ΕΣΣ Περιφ. Πελοποννήσου, ΤΕΣΣ Θεσσαλίας, ΤΕΣΣ Στερεάς Ελλάδας, ΤΕΣΣ Αιγαίου, ΤΕΣΣ Δυτ. Ελλάδας.

 

7.6. Διευκρινίζεται ότι η αναπλήρωση των κενών θέσεων, ανά ένωση – τοπική επιτροπή, γίνεται σύμφωνα με την κατάταξη των ομάδων στα περιφερειακά πρωταθλήματα χωρίς περιορισμό θέσης (πχ σε περίπτωση άρνησης της 2ης ομάδας, μπορεί να αναπληρώσει η 3η κοκ).

7.7. Για την αποφυγή μονού αριθμού ομάδων στην Τελική Φάση, προβλέπεται η συμμετοχή τοπικής ομάδας με πρόταση των διοργανωτών, χωρίς οικονομική επιβάρυνση για την ΕΣΟ.

 

7.8. Οι Ενώσεις και Τοπικές Επιτροπές μαζί με τη δήλωση συμμετοχής υποχρεούνται να στείλουν μέχρι τις 4-12-2017 τα αποτελέσματα και τα φύλλα αγώνος του πρωταθλήματος της περιοχής τους. Η μη έγκαιρη αποστολή των αποτελεσμάτων καθιστά άκυρη τη δήλωση συμμετοχής.

 

7.9. Ρητά διευκρινίζεται ότι, για τις ομάδες που αποχωρούν αδικαιολόγητα από τα πανελλήνια πρωταθλήματα, θα εφαρμόζεται η ποινή που προβλέπει ο Κανονισμός Αγώνων (άρθρο 1.31) και θα αποκλείονται αυτόματα από το επόμενο πρωτάθλημα της ίδιας κατηγορίας.

 

  1. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ – ΒΑΣΙΚΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ

8.1. Οι ομάδες που μετέχουν στην τελική φάση θα πρέπει να στείλουν στη γραμματεία της ΕΣΟ (με e-mail: info@chessfed.gr) μέχρι τις 06/12/2017 και ώρα 12:00 τη βασική σύνθεσή τους.

8.2. Η βασική σύνθεση μπορεί να περιλαμβάνει μέχρι 10 σκακιστές ή σκακίστριες.

8.3.Αθλητής-τρια που δεν έχει δηλωθεί στη βασική σύνθεση δεν μπορεί να αγωνιστεί στο πρωτάθλημα.

8.4. Στη δήλωση της βασικής σύνθεσης θα πρέπει να αναφέρεται ο αριθμός μητρώου (ΕΣΟ και FIDE), ο διεθνής βαθμός αξιολόγησης (Δεκέμβριος 2017) ή ο εθνικός (Ιούλιος 2017) αν δεν υπάρχει διεθνής, καθώς και η ημερομηνία γέννησης των σκακιστών-στριων.

8.5. Η αρχική κατάταξη των ομάδων θα γίνει με βάση τον μέσο όρο των 6 μεγαλύτερων διεθνών ΕΛΟ (ή των εθνικών όπου δεν υπάρχει διεθνές) ανά κατηγορία σκακιέρας όπως θα δηλωθούν στη βασική σύνθεση.

8.6. Το χρώμα (ΛΕΥΚΑ ή ΜΑΥΡΑ) της 1ης ομάδας στον 1ο γύρο θα καθορισθεί με κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί αμέσως μετά την οριστικοποίηση της αρχικής σειράς κατάταξης.

8.7. Οι συνθέσεις των ομάδων για κάθε γύρο θα κατατίθενται από τον ορισμένο αρχηγό στον επικεφαλής διαιτητή είτε ιδιοχείρως είτε μέσω e-mail.

8.7.1. Για τους πρωινούς γύρους (2ος – 5ος – 7ος ) η σύνθεση θα πρέπει να κατατίθεται από το προηγούμενο βράδυ και μέχρι τις 23:00.

8.7.2Για τους απογευματινούς γύρους (1ος , 3ος, 4ος και 6ος) το αργότερο 1 ώρα πριν την έναρξη των αγώνων.

 

  1. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ – ΔΙΑΜΟΝΗ – ΔΙΑΤΡΟΦΗ – ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ

9.1. Ο τόπος διεξαγωγής της τελικής φάσης και οι υπόλοιπες οργανωτικές πληροφορίες που αφορούν στη διαμονή – διατροφή και μετακίνηση των ομάδων θα ανακοινωθούν με συμπληρωματική προκήρυξη.

 

  1. ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

10.1. Η τελική φάση θα γίνει στο χρονικό διάστημα από 13 έως 17 Δεκεμβρίου 2017 σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

 

Τρίτη             12  Δεκεμβρίου    2017 Άφιξη των ομάδων   Τετάρτη         13  Δεκεμβρίου    2017 Τεχνική Συνάντηση 16:00 Τετάρτη         13  Δεκεμβρίου    2017 Τελετή Έναρξης 16:30 Τετάρτη         13  Δεκεμβρίου    2017 1ος Γύρος 17:00 Πέμπτη         14  Δεκεμβρίου      2017 2ος Γύρος 10:00 Πέμπτη         14 Δεκεμβρίου     2017 3ος Γύρος 17:00 Παρασκευή    15  Δεκεμβρίου    2017 4ος Γύρος 17:00 Σάββατο        16  Δεκεμβρίου    2017 5ος Γύρος 10:00 Σάββατο        16  Δεκεμβρίου    2017 6ος Γύρος 17:00 Κυριακή        17  Δεκεμβρίου    2017 7ος Γύρος 09:30 Κυριακή        17  Δεκεμβρίου    2017 Τελετή Λήξης – Αναχώρηση

14:00 ή το αργότερο 30’ μετά       την λήξη της τελευταίας παρτίδας

 

  1. ΑΝΑΒΟΛΕΣ

11.1. Αναβολές κατά αρχήν δεν χορηγούνται, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων για τις οποίες αποφασίζει η διεύθυνση των αγώνων.

 

  1. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

12.1. Ένσταση ασκείται σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο., κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή και κατατίθεται εγγράφως στον Διευθυντή Αγώνων μαζί με παράβολο ύψους ενενήντα (90) ευρώ.

12.2. Η ένσταση  ασκείται από το ενδιαφερόμενο Σωματείο, αμέσως μετά τη λήξη της υπόψη συνάντησης και μέσα σε 30 λεπτά. Αν το πρόγραμμα προβλέπει δύο αγωνιστικές την ίδια ημέρα τότε ή ένσταση ασκείται μέσα σε 15 λεπτά από τη λήξη της υπόψη συνάντησης.

12.3. Σε περίπτωση μερικής ή ολικής αποδοχής της ένστασης το παράβολο επιστρέφεται, ειδάλλως εκπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Ο.

12.4. Υπεύθυνη για την εκδίκαση της ένστασης είναι η Επιτροπή Ενστάσεων των αγώνων που ορίζουν οι Ενώσεις / Τ. Επιτροπές για τα περιφερειακά πρωταθλήματα.

12.5. Η σύνθεση της επιτροπής για την τελική φάση θα ορισθεί στην τεχνική συνάντηση την Τετάρτη 13/12/2017 (16:00).


  1. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ – ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΑΓΩΝΩΝ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ

13.1. Ο Διευθυντής Αγώνων και οι Διαιτητές θα ανακοινωθούν συμπληρωματικά.

 

  1. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ

14.1. Ισχύει το άρθρο 3 «ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ» της γενικής προκήρυξης των ομαδικών πρωταθλημάτων για το 2017  (Αριθ. Πρωτ.  98248/6-2-2017).

 

  1. ΓΕΝΙΚΑ

15.1. Σε όλες τις πανελλήνιες διοργανώσεις που διεξάγονται σε δημόσιους χώρους επιτρέπεται η φωτογράφηση αθλητών μόνο από τον εξουσιοδοτημένο φωτογράφο της διοργάνωσης.

15.2. Το συγκεκριμένο φωτογραφικό ή οπτικοακουστικό υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί νόμιμα μόνο από την ΕΣΟ για την προβολή της διοργάνωσης και του αθλήματος γενικότερα. (απόφαση ΔΣ 19/9/2015).

15.3. Διευκρινίζεται ότι επιτρέπεται στους θεατές η φωτογράφηση των αθλητών και αθλητριών τα πρώτα 5 λεπτά των αγώνων.

15.4. Η ΕΣΟ διατηρεί το δικαίωμα να ασκήσει έλεγχο για την πρόληψη και αντιμετώπιση της ηλεκτρονικής υποβοήθησης (Anti cheating measures) σύμφωνα με τις ισχύουσες οδηγίες-συστάσεις της FIDE.

15.5. Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη, τα παραρτήματα της ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η διεύθυνση των αγώνων.

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ   Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ       ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ   ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΚΟΡΙΤΣΑΣ

 

Categories: Σωματεία

ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

Thu, 09/07/2017 - 10:25

Για να δείτε την επιστολή της ΕΣΟ προς τις Ενώσεις – Τοπικές Επιτροπές και τα σωματεία που αφορά την καταγραφή αθλητικών εγκαταστάσεων, σε εφαρμογή του από 23-8-2017 σχετικού εγγράφου της ΓΓΑ, πατήστε εδώ.

ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΩΝ 2017

Έπειτα από ερώτημα, που ετέθη από Ομοσπονδίες, σχετικά με τις εγκαταστάσεις που καταγράφονται διευκρινίζονται τα παρακάτω:

Η καταγραφή των Αθλητικών Εγκαταστάσεων γίνεται ανά φορέα διαχείρισης. Συνεπώς, θα πρέπει να σταλούν στοιχεία, για όλες τις αθλητικές εγκαταστάσεις που διαχειρίζεστε, ανεξάρτητα από το εάν σας ανήκει η κυριότητα ή σας έχει παραχωρηθεί η χρήση τους. Στην περίπτωση που σας ανήκει η χρήση της εγκατάστασης αυτό θα καταγράφεται στο πεδίο «ιδιοκτησία» του Α.Δ., αναφέροντας τον ιδιοκτήτη της εγκατάστασης και τον τρόπο με τον οποίο σας έχει παραχωρηθεί η χρήση.

Categories: Ενημέρωση

ΣΧΟΛΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ – ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Tue, 09/05/2017 - 09:52

Η ΕΣΟ καλεί κάθε ενδιαφερόμενο να εγγραφεί στο μητρώο της ΓΓΑ, από το οποίο αντλούνται διδάσκοντες για τις Σχολές Προπονητών, και πιο συγκεκριμένα για τη Σχολή Προπονητών Γ΄ Κατηγορίας της ΕΣΟ. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να είναι κάτοχοι τίτλου σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, και να αναφέρουν συγκεκριμένα τα μαθήματα για τα οποία ενδιαφέρονται να διδάξουν (βλέπε σχετικά αρχεία):

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Διευθυντή της Σχολής Βασίλη Παπαδόπουλο – 6947523646.

Categories: Ενημέρωση

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 2017

Fri, 09/01/2017 - 11:06

Τα φετινά πανευρωπαϊκά ατομικά πρωταθλήματα (8-18 ετών) θα διεξαχθούν στην Μαμαϊα της Ρουμανίας από 4 (άφιξη) έως 15 Σεπτεμβρίου 2017 (αναχώρηση).

Η ελληνική αποστολή αποτελείται από 23 σκακιστές και σκακίστριες και συνοδοί – προπονητές θα είναι οι Βασίλης και Κώστας Τσαρουχάς.

Οι συμμετοχές, τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και ζωντανή μετάδοση παρτίδων στην ιστοσελίδα των πρωταθλημάτων:  https://ecuyouth2017.ro/

Categories: Ενημέρωση

FIDE WORLD CUP 2017

Fri, 09/01/2017 - 11:04

Την Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου  αρχίζει τo Παγκόσμιο Κύπελλο (FIDE WORLD CUP) που θα διεξαχθεί στην Τιφλίδα της Γεωργίας. Οι 128 συμμετέχοντες θα αγωνιστούν με σύστημα νοκ άουτ και οι 2 πρώτοι θα προκριθούν στην επόμενη φάση του Παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο είναι το ισχυρότερο που έχει διοργανωθεί ποτέ, αφού θα συμμετέχουν οι 15 κορυφαίοι σκακιστές σύμφωνα με την παγκόσμια κατάταξη των διεθνών βαθμών αξιολόγησης, συμπεριλαμβανομένου του Νορβηγού Παγκόσμιου Πρωταθλητή Μάγκνους Κάρλσεν.

Τη χώρα μας θα εκπροσωπήσει το μέλος της εθνικής ομάδας ανδρών GM Δημήτρης Μαστροβασίλης, που προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο από το πρόσφατο Πανευρωπαϊκό Ατομικό Πρωτάθλημα που έγινε στο Μινσκ της Λευκορωσίας τον περασμένο Ιούνιο.

Όλες οι σχετικές πληροφορίες στην επίσημη σελίδα των αγώνων:

http://tbilisi2017.fide.com/

Categories: Ενημέρωση

Pages