Ε.Σ.Ο.

Subscribe to Ε.Σ.Ο. feed
Greek Chess Federation
Updated: 9 hours 28 min ago

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ

Mon, 11/12/2018 - 12:29

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής των:

  • ΜΠΑΪΡΑΜΙΑΝ ΑΡΤΟΥΡ (ΑΓΜ 38913) από τον ΑΣΕ ΟΤΕ ΝΟΜΟΥ ΧΑΝΙΩΝ στον ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΚΙΣΑΜΟΥ.
  • ΚΕΝΑΜΕΑ ΜΙΧΑΗΛ (ΑΓΜ 14757) από τον ΣΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ στον ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΩΡΙΩΝ.
  • ΣΕΡΔΑΡΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΑΓΜ 30202) από τη ΚΩΑΚΟΣ ΑΟ ΦΙΛΙΝΟΣ στο σωματείο ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΖΕΛΕΠΗΣ».
  • ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ (ΑΓΜ 91) από τη ΣΕ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ «Ο ΤΙΜΟΛΕΩΝ» στο σωματείο ΑΠΟ ΚΟΤΙΝΟΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ.

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ

Fri, 11/09/2018 - 15:17

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής των:

  • ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΙΩΑΝΝΗ (ΑΓΜ 27770) από τον ΑΣ ΜΥΓΔΟΝΑΣ – 2007 στο σωματείο ΜΑΣ ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΔΡΑΜΑΣ.
  • ΚΟΤΤΑΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΑΓΜ 26690) από τον ΑΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ στο σωματείο ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ.
  • ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΑΓΜ 47683) από τον ΑΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ στο σωματείο ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ.
  • ΜΑΤΣΟΥΚΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΑΓΜ 6687) από τον ΣΦΟ ΠΕΙΡΑΙΑ «Ο ΚΡΥΣΤΑΛΛΛΗΣ» στο σωματείο ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ.
  • KHODAEI DELAVAR FARAMARZ (ΑΓΜ 39290) από τον ΑΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ στο σωματείο ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ.
  • ΡΕΠΟΥΣΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΑΓΜ 47519) από τον ΑΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ στο σωματείο ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ.
  • ΡΕΠΟΥΣΚΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ (ΑΓΜ 49475) από τον ΑΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ στο σωματείο ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ.
  • ΟΜΑΡ ΑΜΠΝΤΟΥΛΧΑΜΙΝΤ (ΑΓΜ 43948) από τον ΑΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ στο σωματείο ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ.

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ

Fri, 11/09/2018 - 10:59

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής του ΑΓΓΕΛΙΔΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ (ΑΓΜ 3586) από τον ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ στον ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.

 

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ

Thu, 11/08/2018 - 10:54

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής των:

  • ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝΑ (ΑΓΜ 42319) από τον ΑΣ ΜΥΓΔΟΝΑΣ – 2007 στο σωματείο ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΣΥΚΕΩΝ.
  • ΠΕΛΕΒΑΝΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ (ΑΓΜ 11767) από τον ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΦ ΣΥΚΕΩΝ στο σωματείο ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΥΚΕΩΝ «Ο ΦΟΙΒΟΣ».

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ

Tue, 11/06/2018 - 13:55

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής των:

  • ΣΠΑΝΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (ΑΓΜ 50344) από την ΕΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ στο σωματείο ΑΣΟ ΑΙΓΙΟΥ
  • ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΑΓΜ 35911) από την ΕΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ στο σωματείο ΑΣΟ ΑΙΓΙΟΥ

 

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ

Mon, 11/05/2018 - 10:26

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής του ΦΙΛΙΠΠΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΑΓΜ 33020) από τον ΣΟ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ στον ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ.

Παγκόσμια Ατομικά Πρωταθλήματα 8-12 ετών 2018

Fri, 11/02/2018 - 15:20

Στην πόλη Σαντιάγο ντε Κομποστέλα της Ισπανίας  θα διεξαχθούν τα φετινά παγκόσμια ατομικά πρωταθλήματα 8, 10 και 12 ετών στο χρονικό διάστημα από 3 Νοεμβρίου (άφιξη) έως 16 Νοεμβρίου (αναχώρηση).

Τη χώρα μας θα εκπροσωπήσουν 7 νεαροί σκακιστές και σκακίστριες και συνοδός-προπονητής θα είναι ο Fide Instructor Κ. Μεγαλιός.

Όλες οι συμμετοχές, τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες, ζωντανή μετάδοση παρτίδων κλπ στην ιστοσελίδα των πρωταθλημάτων: https://www.wccc2018.com/

 

Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Rapid – Blitz 2018

Wed, 10/31/2018 - 14:02

Στο ξενοδοχείο «ΦΙΛΙΠΠΕΙΟΝ» στη Θεσσαλονίκη, για 4η συνεχή χρονιά, πραγματοποιήθηκαν από 26 έως 28 Οκτωβρίου 2018 τα φετινά Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Rapid και Blitz.

Όπως και τις προηγούμενες χρονιές και στα φετινά πρωταθλήματα η συμμετοχή ήταν μεγάλη.  Στο Rapid έλαβαν μέρος 146 σκακιστές και σκακίστριες και στο Blitz 154 μεταξύ των οποίων αρκετοί ισχυροί έλληνες και ξένοι τιτλούχοι.

Συνδιοργανωτές των αγώνων ήταν ο  ΣΣ Πεύκων η ΣΑ Νεάπολης Συκεών και η ΕΣΣ Θεσσαλονίκης – Χαλκιδικής.

Πρωταθλητής Ελλάδας στο Rapid αναδείχθηκαν ο Νίκος Γαλόπουλος (8/10) ο οποίος κατάκτησε την 1η θέση και στο Blitz (10/12). O Σωτήρης Μαλικέντζος ήταν 2ος  και στα 2 πρωταθλήματα. 3ος στο Rapid ήταν ο Σταμάτης Κούρκουλος και στο Blitz ο Νικόλαος Γουλούτης.

Στις γυναίκες, πρωταθλήτρια Ελλάδας στο Rapid ήταν η Γεωργία Γράψα με 2η την Αντιγόνη Σκαράκη και 3η την Παρασκευή Αντωνιάδου.

Αντίστοιχα στο blitz πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Αντιγόνη Σκαράκη, 2η ήταν η Αικατερίνη Πάσογλου και 3η η Μαρία Ιωάννα Λεμονή.

Παγκόσμια Ατομικά Πρωταθλήματα 14 έως 18 ετών 2018

Wed, 10/31/2018 - 12:35

Με αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία ολοκληρώθηκαν την Τρίτη 30 Οκτωβρίου τα Παγκόσμια Ατομικά Πρωταθλήματα 14 έως 18 ετών 2018 που διεξήχθησαν στο ξενοδοχείο Porto Carras στη Χαλκιδική.

Στους αγώνες, σε όλες τις κατηγορίες, συμμετείχαν συνολικά 635 νεαροί σκακιστές και σκακίστριες από 79 χώρες.

Τη χώρα μας εκπροσώπησαν 32 αγόρια και 7 κορίτσια. Καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο 14χρονος Σπυρόπουλος Νικόλαος που στην κατηγορία όπεν μέχρι 14 ετών με 8 βαθμούς σε 11 αγώνες ισοβάθμησε τις θέσεις 3-8 και μετά την άρση των ισοβαθμιών κατατάχθηκε τελικά 5ος.

Περισσότερες πληροφορίες (αποτελέσματα, βαθμολογίες, παρτίδες, φωτογραφικό υλικό κλπ) στην ιστοσελίδα των αγώνων http://worldyouth2018.com/

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ

Wed, 10/24/2018 - 15:50

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής των:

  • ΜΑΡΑΓΚΟΖΙΔΗ ΘΕΟΦΙΛΟΥ (ΑΓΜ 6046) από την ΠΕ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ στο σωματείο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΞΑΝΘΗΣ
  • ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ (ΑΓΜ 47447) από την ΑΚΣ ΑΛΜΥΡΟΥ «ΤΙΤΑΝΕΣ» στο σωματείο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΛΜΥΡΟΥ
  • ΚΟΣΜΙΔΗ ΠΑΥΛΟΥ (ΑΓΜ 47259) από την ΑΚΣ ΑΛΜΥΡΟΥ «ΤΙΤΑΝΕΣ» στο σωματείο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΛΜΥΡΟΥ
  • ΚΟΣΜΙΔΗ ΙΩΑΝΝΗ (ΑΓΜ 47258) από την ΑΚΣ ΑΛΜΥΡΟΥ «ΤΙΤΑΝΕΣ» στο σωματείο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΛΜΥΡΟΥ

ΑΘΗΝΑ 23.10.2018 ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

Tue, 10/23/2018 - 15:07

 

Η ΕΣΟ έδωσε στη δημοσιότητα το ενημερωτικό δελτίο της συνεδρίασης του ΔΣ που έγινε στις 20.10.2018. Για να το διαβάσετε πατήστε εδώ.

 

ΑΘΗΝΑ 23.10.2018 ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

Tue, 10/23/2018 - 15:02

Αθήνα.23.10.2018

ΔΕΛΤΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

 

Το Σάββατο 20/10 πραγματοποιήθηκε η τακτική Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας και ακολούθησε συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου.  Στη ΓΣ συζητήθηκε και   υπερψηφίστηκε ο προϋπολογισμός του 2019 (με 22 ψήφους υπέρ, 1 κατά και 2 λευκά) ο οποίος οριστικοποιήθηκε στις 500.000,00 €. Αποφασίστηκε η διαγραφή του σωματείου Κέντρου Πολιτισμού Έρευνας και Ανάπτυξης Λέρου «ΑΡΤΕΜΙΣ», και η Γενική Συνέλευση αποφάσισε με 22 υπέρ και 3 λευκά να ενημερώσει τα σωματεία που δεν έχουν προχωρήσει σε οποιαδήποτε ενέργεια για την απόκτηση της ειδικής αθλητικής αναγνώρισης, ότι θα διαγραφούν χωρίς άλλη προειδοποίηση στη ΓΣ του Μαρτίου.

Ακολούθησε συνεδρίαση του ΔΣ και οι κυριότερες αποφάσεις είναι οι εξής :

1. Εγκρίθηκαν τα αιτήματα  των σωματείων για ένταξη στην δύναμη της ΕΣΟ:

  • Αθλητικός Σύλλογος Παιανίας ΚΤΗΣΙΦΩΝ.
  • Σκακιστικός Σύλλογος Τριπολης.
  • Σκακιστικός Όμιλος Σπερχειού
  • Αθλητικός Σύλλογος «ΑΠΟΚΟΡΩΝΑΣ»

2. Αποφασίστηκε να υποβληθεί αίτημα στη ΓΓΑ για τη  λειτουργία της 2ης σχολής προπονητών Γ Κατηγορίας.

3. Επικυρώθηκαν τα αποτελέσματα του 46ου  Πανελλήνιου Ομαδικού Πρωταθλήματος Α Εθνικής Κατηγορίας 2018 , της τελικής Φάσης του Ομαδικού Κυπέλλου και των Ατομικών Πρωταθλήματα Παίδων-Κορασίδων 8 έως 16 ετών 2018.

4. Συζητήθηκε η συμμετοχή και ο απολογισμός των εθνικών μας ομάδων στην  43η Σκακιστική Ολυμπιάδα Ανδρών-Γυναικών (Μπατούμι Γεωργία 23/09-07/10/2018).

5. Συζητήθηκε  και εγκρίθηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα 2019 (Είναι ήδη δημοσιευμένο στην ιστοσελίδα της ΕΣΟ).

6. Συζητήθηκαν οι προτάσεις για την ανάληψη διοργανώσεων 2019 και αποφασίστηκε:

  • Η τελική φάση του Πανελλήνιου ατομικού Πρωταθλήματος Εφήβων-Νεανίδων – 18 ετών , θα διεξαχθεί στο Ρέθυμνο από 02 έως 08/01/2019.
  • Η τελική φάση του Πανελλήνιου ατομικού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών- Νέων Γυναικών  -20 ετών, θα διεξαχθεί  στα Τρίκαλα από 03/04 έως 06/05/18.

Η διεξαγωγή των υπόλοιπων Πανελλήνιων ατομικών και ομαδικών διοργανώσεων θα οριστικοποιηθεί στο αμέσως επόμενο διάστημα.

7.  Το Διοικητικό Συμβούλιο ενέκρινε τη σύνθεση της ομάδας για συμμετοχή στη Σκακιστική Ολυμπιάδα Παίδων-Κορασίδων έως 16 ετών (Ικόνιο Τουρκίας από 24/11 έως 3/12/18) ως εξής :

α. Ανατόλ Βλάχος

β. Νικόλας Σπυρόπουλος

γ. Γιώργος Μήτσης

δ. Δημήτρης Κατωπόδης

ε. Αθανασία Χρυσόγελου

Συνοδός προπονητής ο GM Καπνίσης Σπύρος.

8. Αποφασίσθηκε ότι η ΕΣΟ δεν θα υποβάλει τουρνουά ενώσεων – τοπικών επιτροπών –σωματείων για διεθνή αξιολόγηση, εφόσον δεν έχουν εξοφλήσει τις οφειλές για αξιολόγηση διοργανώσεων της προηγούμενης χρονιάς.

9. Έγινε ενημέρωση και εγκρίθηκαν οι παρακάτω συμμετοχές στα παρακάτω διεθνή τουρνουά χωρίς οικονομική επιβάρυνση για την Ε.Σ.Ο.

α)  Μαρίνα Μακροπούλου στο Διεθνές Τουρνουά «Memorial Maria Albulet »  Braila- Ρουμανία, από 2 έως 11/11/2018.

β) Μαρίνα Μακροπούλου στο World Senior Championship 2018, Bled  Σλοβενία, από 17 έως 30/11/2018.

γ) Αστέριος Παπαγιάννης στο Primorsko Open 2018, Πριμόρσκο  Βουλγαρία, από 16 έως 24/9/2018.

δ) Αναστάσιος Παυλίδης στο 2ο Aftab Cup, Ιράν, από 25 έως 31/8/2018.

ε) Μιχάλης Παπαδάκης στο Δ.Τ. De Sants Group A, Βαρκελώνη από 17 έως 26/8/2018. 

ζ) Αστέριος Παπαγιάννης στο 32nd open TETEVEN,  Τέτεβεν  Βουλγαρία, από 11 ως 19/8/2018.

η) Δημήτρης Μαστροβασίλης στο Arad International Chess Festival 2018- Open, Arad Ρουμανία, από 5 έως 12/08/2018.

θ)Κωνσταντίνος Μπετσάκος στο 9ο διεθνές τουρνουά της Βοίβοντίνας που θα διεξαχθεί στο Νόβισαντ της Σερβίας από 22 έως 27/07/2018

ι) Βασίλειος Κασιούμης στο Trieste 20th Internatiolal Festival 2018, Τεργέστη Ιταλία, από 01 έως 08/09/2018.

κ) Ιουλία Μάκκα, Γεώργιος Πούλος, Αθανάσιος Μητραντζάς, Λουκάς Παπαδημητρίου, Γεωργία Γράψα, Τάνια Κάραλη στο Riga Technical University Open 2018 , Ρίγα Λετονία, 6 έως 12/08/2018.

l) Μιχαηλίδου Μαγδαληνή London Chess Classic ( 09-15/12/2018)

 

 

 

 

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2019 – ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

Tue, 10/23/2018 - 14:50
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2019 ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ  Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ ΑΠΡ ΜΑΙ ΙΟΥΝ ΙΟΥΛ ΑΥΓ ΣΕΠ ΟΚΤ ΝΟΕ ΔΕΚ ΕΚΤ 1 47ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3-8 2 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ A’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΩΣ 19 (*) 3 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Β’,Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΕΩΣ 29 (**) 4 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ – FINAL 8 – ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 1-2 (***) 5 12ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ) 12-15 6 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID 1 69ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ 30- -8 2 42ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 30- -8 3 29ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 4 22o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 5 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID 6 51ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ Κ.20 30- – 6 7 42ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Κ. 20 30- – 6 8 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ Κ.18 2-8 9 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ Κ.18 2-8 10 37ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.16 26- -2 11 31ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.16 26- -2 12 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.14 26- -2 13 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.14 26- -2 14 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.12 26- -2 15 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.12 26- -2 16 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.10 26- -2 17 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.10 26- -2 18 16ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.8 26- -2 19 16ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.8 26- -2 20 31ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤ. ΜΑΘΗΤΩΝ -ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ (ΑΤΟΜΙΚΟ) – 17ο ΟΜΑΔΙΚΟ 20-22 (*) Ολοκλήρωση των ομαδικών πρωταθλημάτων για τα προκριματικά της Α’ εθνικής μέχρι 19/5/2019 (**) Ολοκλήρωση των ομαδικών πρωταθλημάτων Β’, Γ’ εθνικής και τοπικών των Ενώσεων και Τοπικών Επιτροπών μέχρι 29/09/2019 (***)  Ολοκλήρωση των ομαδικών κυπέλλων των Ενώσεων και Τοπικών Επιτροπών μέχρι 26/05/2019. Μπαράζ 02/6/2019 – Τελική Φάση 1 και 2/7/2019. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ  2019 ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ ΑΠΡ ΜΑΙ ΙΟΥΝ ΙΟΥΛ ΑΥΓ ΣΕΠ ΟΚΤ ΝΟΕ ΔΕΚ ΕΚΤ 1 ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-18 ΕΤΩΝ (ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ) 1-12 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-12 ΕΤΩΝ (ΚΙΝΑ) * 3 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 14-18 ΕΤΩΝ (ΝΑΓΚΠΟΥΡ-ΙΝΔΙΑ) 29- -11 4 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ 20 ΕΤΩΝ (ΝΈΟ ΔΕΛΧΙ – ΙΝΔΙΑ) 12-23 5 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΜΠΑΤΟΥΜΙ  – ΓΕΩΡΓΙΑ) 23- -3 6 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΣΚΟΠΙΑ – ΠΓΔΜ) 16-29 7 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΑΝΤΑΛΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ) 10-23 8 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΑΝΔΡΕΣ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ) 5-13 9 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΜΕΧΡΙ 16 (ΡΟΥΜΑΝΙΑ) 11-24 10 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RAPID – BLITZ (ΤΑΛΛΙΝ-ΕΣΤΟΝΙΑ) 11-15 11 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ) 11-21 12 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ) 3-14 13 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ) 11-21 14 ΒΑΛΚΑΝΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ 15 ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 16 ΕΤΩΝ 16 ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ 17 ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ 8-18 ΕΤΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΚΑΚΙ Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ ΑΠΡ ΜΑΙ ΙΟΥΝ ΙΟΥΛ ΑΥΓ ΣΕΠ ΟΚΤ ΝΟΕ ΔΕΚ ΕΚΤ 1 6ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΛΥΣΗΣ ΣΚΑΚ. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ 6 2 15ος ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΓΩΝ. ΛΥΣΗΣ ISC 27 3 18ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΥΣΗΣ 4 15ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ 3-5 5 43ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ WCSC 19-21

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2019

Tue, 10/23/2018 - 14:47
 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ  –
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2019 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 2019 Α/Α ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1 47ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3-8/7/2019 2 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ A’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΩΣ 19/5/2019 3 ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ Β’,Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΕΩΣ 29/9/2019 4 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ – FINAL 8 – ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ) 1 – 2/7/2019 5 12ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ) 12-15/12/2019 6 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID ΣΕΠΤ-ΟΚΤ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 2019 Α/Α ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1 69ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ 30/11-8/12/2019 2 42ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 30/11-8/12/2019 3 29ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΙΟΥΛ-ΑΥΓ 4 22o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΙΟΥΛ-ΑΥΓ 5 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ – RAPID ΑΥΓ-ΣΕΠ-OKT 6 51ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ Κ.20 30/4-6/5/2019 7 42ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Κ. 20 30/4-6/5/2019 8 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ Κ.18 2-8/1/2019 9 21ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ Κ.18 2-8/1/2019 10 37ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.16 26/6-2/7/2019 11 31ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.16 26/6-2/7/2020 12 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ.14 26/6-2/7/2021 13 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.14 26/6-2/7/2022 14 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.12 26/6-2/7/2023 15 28ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.12 26/6-2/7/2024 16 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.10 26/6-2/7/2025 17 22ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.10 26/6-2/7/2026 18 16ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ.8 26/6-2/7/2027 19 16ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Κ.8 26/6-2/7/2028 20 31ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤ. ΜΑΘΗΤΩΝ -ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ (ΑΤΟΜΙΚΟ) – 17ο ΟΜΑΔΙΚΟ 20-22/4/2019 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ  2019 Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1 ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-18 ΕΤΩΝ (ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ) 1-12/8/2019 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 8-12 ΕΤΩΝ (ΚΙΝΑ) * 3 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 14-18 ΕΤΩΝ (ΝΑΓΚΠΟΥΡ-ΙΝΔΙΑ) 29/9-11/10/2019 4 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ 20 ΕΤΩΝ (ΝΈΟ ΔΕΛΧΙ – ΙΝΔΙΑ) 12-23/10/2019 5 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΜΠΑΤΟΥΜΙ  – ΓΕΩΡΓΙΑ) 23/10-3/11/2019 6 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΣΚΟΠΙΑ – ΠΓΔΜ) 16-29/3/2019 7 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΑΝΤΑΛΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ) 10-23/4/2019 8 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΑΝΔΡΕΣ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ) 5-13/11/2019 9 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΜΕΧΡΙ 16 (ΡΟΥΜΑΝΙΑ) 11-24/11/2019 10 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RAPID – BLITZ (ΤΑΛΛΙΝ-ΕΣΤΟΝΙΑ) 11-15/12/2019 11 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ) 11-21/4/2019 12 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ) 3-14/5/2019 13 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ) 11-21/4/2019 14 ΒΑΛΚΑΝΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ * 15 ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 16 ΕΤΩΝ * 16 ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ * 17 ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ 8-18 ΕΤΩΝ * ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΚΑΚΙ Α/Α ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1 6ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΛΥΣΗΣ ΣΚΑΚ. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ 6/1/2019 2 15ος ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΓΩΝ. ΛΥΣΗΣ ISC 27/1/2019 3 18ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΥΣΗΣ ΜΑΡΤΙΟΣ 4 15ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ 3-5/5/2018 5 43ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΥΣΗΣ WCSC 19-21/8/2019 * ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ

Παγκόσμια Ατομικά Πρωταθλήματα 14 έως 18 ετών στη Χαλκιδική

Mon, 10/22/2018 - 15:47

Με τις συναντήσεις του 1ου γύρου στις 20/10/2018 άρχισαν στο Porto Carras της Χαλκιδικής τα φετινά Παγκόσμια Ατομικά Πρωταθλήματα έφήβων – νεανίδων, παίδων – κορασίδων 14 – 18 ετών.

Οι αγώνες θα ολοκληρωθούν μετά από 11 γύρους στις 30/10 και συμμετέχουν συνολικά 635 σκακιστές και σκακίστριες από 79 χώρες,

Η ελληνική αποστολή αποτελείται από 39 αθλητές και αθλήτριες. Συνοδός – προπονητής των προσκεκλημένων σκακιστών μας είναι ο FM/FT Αντώνης Βραγοτέρης.

Περισσότερες πληροφορίες (αποτελέσματα, βαθμολογίες, μετάδοση παρτίδων κλπ) στην ιστοσελίδα των αγώνων http://worldyouth2018.com/

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ

Tue, 10/16/2018 - 10:21

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής του ΠΕΛΑΝΤΑΚΗ ΦΩΤΙΟΥ (ΑΓΜ 38995) από τον ΣΟ ΡΙΘΥΜΝΑ στον ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ.

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ

Fri, 10/12/2018 - 13:11

Η ΕΣΟ ανακοινώνει την έγκριση της αίτησης μεταγραφής του ΖΑΚΚΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ (ΑΓΜ 7570) από τον ΑΦΜΟ «ΑΦΟΑΝ» στον ΕΠΑΣ ΠΕΥΚΗΣ «ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ».

Παράταση για την κάρτα υγείας από τη ΓΓΑ

Thu, 10/11/2018 - 12:42

Με ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού παρατείνεται η προθεσμία για την έκδοση της Κάρτας Υγείας Αθλητή μέχρι τις 31-12-2018.

Διευκρινίζεται ότι μέχρι τις 31-12-2018 οι αθλητές μπορούν να αγωνίζονται είτε με το Δελτίο Αθλητικής Ιδιότητας και Υγείας της ΕΣΟ που έχει ιατρική θεώρηση σε ισχύ (όπως στο παρελθόν), είτε με το Δελτίο Αθλητικής Ιδιότητας που προσκομίζεται μαζί με την Κάρτα Υγείας Αθλητή  σύμφωνα με όσα ρητά ορίζονται στη σχετική ΚΥΑ (ΑΔΑ:61ΒΖ4653Π4-2Ω3) και στην ερμηνευτική αυτής εγκύκλιο από τη ΓΓΑ. 

Για να δείτε την ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου της ΓΓΑ πατήστε εδώ.

 

41ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Wed, 10/10/2018 - 13:32
Αριθ. Πρωτ. 99908/9-10-2018

 

41ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

1.       ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ
  • Η ΕΣΟ προκηρύσσει το 41ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών που θα διεξαχθεί από   12 έως 20 Δεκεμβρίου 2018, με σύστημα πουλ απλών συναντήσεων και συμμετοχή 10 σκακιστριών στην  Θεσσαλονίκη, σε αίθουσα του ξενοδοχείου Hotel Filippion Thessaloniki (****).
  • Τους αγώνες συν-διοργανώνουν η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Θεσσαλονίκης – Χαλκιδικής, το σωματείο Μορφωτικός Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος «Κεραυνός» Ωραιοκάστρου και η ΕΣΟ.
2.       ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
  • Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με το κάτωθι πρόγραμμα:
Τρίτη            11 Δεκεμβρίου          2018 Άφιξη Σκακιστριών Τετάρτη        12 Δεκεμβρίου          2018 Τελετή Έναρξης 14:30 Τετάρτη        12 Δεκεμβρίου          2018 1ος Γύρος 15:00 Πέμπτη         13 Δεκεμβρίου          2018 2ος Γύρος 15:00 Παρασκευή  14 Δεκεμβρίου          2018 3ος Γύρος 15:00 Σάββατο      15 Δεκεμβρίου          2018 4ος Γύρος 15:00 Κυριακή       16 Δεκεμβρίου          2018 5ος Γύρος 15:00 Δευτέρα        17 Δεκεμβρίου          2018 6ος Γύρος 15:00 Τρίτη            18 Δεκεμβρίου          2018 7ος Γύρος 15:00 Τετάρτη        19 Δεκεμβρίου          2018 8ος Γύρος 15:00 Πέμπτη         20 Δεκεμβρίου          2018 9ος Γύρος 10:00 Πέμπτη         20 Δεκεμβρίου          2018 Αγώνες Μπαράζ (*) Πέμπτη         20 Δεκεμβρίου          2018 Τελετή Λήξης 16:00 Πέμπτη         20 Δεκεμβρίου          2018 Αναχώρηση Σκακιστριών

(*) Αν προκύψουν αγώνες μπαράζ θα πραγματοποιηθούν το αργότερο 30 λεπτά μετά την ολοκλήρωση των παρτίδων των ενδιαφερομένων χωρίς αναβολή.

  • Στην τελετή λήξης είναι υποχρεωτική η συμμετοχή των 3 νικητριών. Αθλήτρια που απουσιάζει αδικαιολόγητα από την τελετή λήξης θα χάνει τη θέση της και θα αναπληρώνεται από την επόμενη στην κατάταξη. Σημειώνεται ότι η απώλεια της θέσης σημαίνει απώλεια των αντίστοιχων επάθλων (κύπελλο-μετάλλιο και χρηματικό έπαθλο) και δεν αφορά τα κριτήρια επιλογής για την εθνική ομάδα.
  1. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ-ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
    • Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε σκακίστρια, 90 λεπτά για τις πρώτες 40 κινήσεις και ακόμη 30 λεπτά μέχρι την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει η κάθε σκακίστρια, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30΄΄) χρόνου σκέψης.
    • Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.
    • Σκακίστρια, που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 30 λεπτών από την έναρξη των αγώνων, μηδενίζεται (άρθρο 6.7 FIDE Laws of Chess).
    • Απαγορεύονται οι προτάσεις ισοπαλίας σε λιγότερες από 30 κινήσεις. (άρθρο 9.1 FIDE Laws of Chess).

 

  1. ΔΙΑΜΟΝΗ – ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ – ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΘΛΑ
    • Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν  στη Θεσσαλονίκη σε αίθουσα του ξενοδοχείου Hotel Filippion Thessaloniki (****) (http://www.philippion.gr/EL/index.php)
    • Οι συν-διοργανωτές προσφέρουν στις συμμετέχουσες που κατοικούν εκτός Θεσσαλονίκης διαμονή με πλήρη διατροφή (3 γεύματα σε μπουφέ) σε δίκλινα δωμάτια στο ξενοδοχείο Hotel Filippion Thessaloniki από τις 11/12 μέχρι τις 20/12 (9 διανυκτερεύσεις).
    • Η Ομοσπονδία θα καλύψει τη μετακίνηση για τις εκτός Θεσσαλονίκης συμμετέχουσες από τον τόπο διαμονής τους προς την Θεσσαλονίκη με επιστροφή, έναντι πραγματικών δαπανών, με την προσκόμιση του σχετικού παραστατικού για οδική μετάβαση (ΚΤΕΛ) ή για σιδηροδρομική μετάβαση. Αν χρειαστεί η Ομοσπονδία θα καλύψει το κόστος ακτοπλοϊκού ή αεροπορικού εισιτηρίου μέχρι του ποσού των 200 €.
    • Η ΕΣΟ έχει εξασφαλίσει 1.400 € συνολικά χρηματικά έπαθλα για τις 3 πρώτες νικήτριες με την εξής κατανομή: 1η) 700 €, 2η) 400 €, 3η) 300 €.
  1. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ – ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΑΓΩΝΩΝ
    • Διευθυντής Αγώνων ορίσθηκε ο κ. Βασίλης Τσαρουχάς
    • Οι διαιτητές θα ορισθούν από την Κ.Ε.Δ. και θα ανακοινωθούν με συμπληρωματική προκήρυξη.
  1. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ-ΚΛΗΡΩΣΗ
    • Οι δηλώσεις συμμετοχής όσων έχουν δικαίωμα αλλά και των τυχόν αναπληρωματικών πρέπει να υποβληθούν εγγράφως στη Γραμματεία της ΕΣΟ, μέχρι την Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 12:00. Η κλήρωση θα γίνει αμέσως μετά την οριστικοποίηση των συμμετοχών. Εάν μετά τη δήλωση συμμετοχής κάποια από τις σκακίστριες δεν αγωνιστεί, τότε θεωρείται ότι αποχώρησε από τους αγώνες γεγονός που επισύρει τις κυρώσεις που ορίζονται από τον Πειθαρχικό Κανονισμό της ΕΣΟ.
    • Στην περίπτωση συμμετοχής αθλητριών με συγγένεια Α΄ ή Β΄ βαθμού, θα εξασφαλίζεται κατά την κλήρωση η πραγματοποίηση της μεταξύ τους συνάντησης στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος.
    • Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 1.30 του κανονισμού αγώνων για σκακίστρια που αποχωρεί από πρωταθλήματα ή διεθνή τουρνουά ή παρακωλύει την ομαλή διεξαγωγή της διοργάνωσης, η ΕΣΟ θα αποκλείει τη συμμετοχή της από τα πρωταθλήματα της επόμενης χρονιάς καθώς και από τα διεθνή τουρνουά.
    • Σύμφωνα με τις σχετικές αποφάσεις του ΔΣ της ΕΣΟ (27/9/2014 και 28/3/2015), η συμμετοχή και η επίδοση (κατάκτηση 1ης θέσης, σειρά κατάταξης) στο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών, αποτελεί ένα από τα κριτήρια για την κατάρτιση της Εθνικής Ομάδας Γυναικών που θα πάρει μέρος στο Ευρωπαϊκό Ομαδικό Πρωτάθλημα το 2019.
  1. ΑΝΑΒΟΛΕΣ
    • Σύμφωνα με το άρθρο 1.25 του Κανονισμού Αγώνων, δεν επιτρέπεται, καταρχήν, η αναβολή αγώνων. Το αρχικό πρόγραμμα των αγώνων πρέπει να τηρείται. Εξαιρέσεις μπορεί να γίνουν σε ειδικές περιπτώσεις, ύστερα από έγκαιρη αίτηση της ενδιαφερόμενης και αιτιολογημένη απόφαση του διευθυντή αγώνων. Οι ειδικές περιπτώσεις μπορεί να περιλαμβάνουν ασθένεια οπωσδήποτε διαπιστωμένη από διαπιστευμένο γιατρό των αγώνων, αντικειμενική αδυναμία μετάβασης στο χώρο διεξαγωγής κ.α. Στα οξέα γενικά νοσήματα που δεν χρειάζονται νοσοκομειακή περίθαλψη, αρκεί η πιστοποίηση από ιδιώτη γιατρό με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού της ΕΣΟ και σε περίπτωση διαφωνίας των δύο γιατρών η βεβαίωση δευτεροβάθμιου οργάνου, όπως είναι οι Υγειονομικές Επιτροπές, Κρατικά και Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία.. Τις σχετικές αλλαγές στο Πρόγραμμα ανακοινώνει ο διευθυντής αγώνων και η απόφαση του θεωρείται τελεσίδικη.
  1. ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
    • Σε περίπτωση ισοβαθμίας ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων. Συγκεκριμένα όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:

α) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισοβάθμων

β) Αριθμός νικών (προηγείται η σκακίστρια με τις περισσότερες νίκες).

γ) Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα

δ) Το σύστημα Κόγια (αριθμός βαθμών εναντίων αντιπάλων με ποσοστό > 50%)

 

Διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό του Μπέργκερ θα γίνει εφαρμογή του “virtualopponent”.

Αγώνες Μπαράζ

  • Αν μετά την εφαρμογή των παραπάνω κριτηρίων, διατηρείται η ισοβαθμία ανάμεσα σε 2 συμμετέχουσες, σε κάποια από τις 3 πρώτες θέσεις, τότε θα γίνει διπλός αγώνας μπαράζ μεταξύ των ισόβαθμων (τα χρώματα του 1ου αγώνα καθορίζονται με κλήρωση), με χρόνο σκέψης 5 λεπτά και επαύξηση 3 δευτερολέπτων ανά κίνηση για κάθε σκακίστρια.
  • Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα διεξαχθεί αγώνας «ξαφνικού θανάτου», κατά τα πρότυπα των κανονισμών που ισχύουν για το παγκόσμιο κύπελλο της FIDE, με χρόνο σκέψης 5 λεπτά για τα λευκά και 4 λεπτά για τα μαύρα. Μετά την 60η κίνηση υπάρχει επαύξηση 3 δευτερόλεπτα ανά κίνηση για κάθε σκακίστρια. Ο καθορισμός του χρώματος (λευκά ή μαύρα) γίνεται με κλήρωση (η νικήτρια της κλήρωσης επιλέγει χρώμα). Αν και αυτός ο αγώνας λήξει ισόπαλος, για την άρση της ισοβαθμίας νικήτρια ανακηρύσσεται η σκακίστρια που αγωνίστηκε με τα μαύρα
  • Αν μετά την εφαρμογή των κριτηρίων α,β,γ υπάρχει ισοβαθμία ανάμεσα σε περισσότερες από 2 σκακίστριες, σε κάποια από τις 3 πρώτες θέσεις, τότε θα διεξαχθούν αγώνες μπαράζ με σύστημα νοκ άουτ και κανονισμούς «ξαφνικού θανάτου» όπως περιγράφονται στην προηγούμενη παράγραφο.
  • Οι αγώνες μπαράζ πραγματοποιούνται το αργότερο 30 λεπτά μετά την ολοκλήρωση των παρτίδων των ενδιαφερομένων.
  • Όποια σκακίστρια δεν εμφανισθεί στους αγώνες μπαράζ μηδενίζεται.
  • Αν μετά την εφαρμογή των κριτηρίων α,β, γ και δ προκύψει ισοβαθμία σε οποιαδήποτε άλλη θέση εκτός των 3 πρώτων, οι αθλήτριες ανακηρύσσονται ισόβαθμες.
  1. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
    • Υποβάλλονται έως και 30 λεπτά μετά τη λήξη του γύρου και εκδικάζονται αμέσως από την επιτροπή ενστάσεων των αγώνων. Το παράβολο ορίζεται στα 60 Ευρώ και μπορεί να κατατεθεί στο διευθυντή ή στο διαιτητή των αγώνων.
  1. ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
    • Δικαίωμα συμμετοχής έχουν κατά σειρά:
  • η Πρωταθλήτρια Ελλάδας 2017,
  • η Πρωταθλήτρια Ελλάδας Νέων Γυναικών 2017,
  • οι πέντε πρώτες με βάση τους πίνακες ΕΛΟ της FIDE (Μέσος Όρος των τελευταίων 6 μηνών: Μάιος – Οκτώβριος 2018). Προϋποθέσεις για τον υπολογισμό του Μ.Ο. είναι να υπάρχει δημοσιευμένος βαθμός αξιολόγησης, ότι έχουν αξιολογηθεί τουλάχιστον 9 παρτίδες στο ίδιο χρονικό διάστημα και ότι η αθλήτρια έχει συμπληρώσει 24 αξιολογημένες παρτίδες από την στιγμή που συμπεριλήφθηκε στους πίνακες της FIDE.
  • οι τρεις πρώτες του 20ου Πανελλήνιου Ανοιχτού Ατομικού Πρωταθλήματος Γυναικών 2017 (25ο Δ.Τ. ΝΙΚΑΙΑΣ 2017 – Α’ ΟΜΙΛΟΣ, 26/8-3/9/2017)
    • Το δικαίωμα συμμετοχής ασκείται υποχρεωτικά με την προαναφερόμενη σειρά.
    • Με βάση τα παραπάνω κατ’ αρχήν δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι εξής:
  • ΠΑΥΛΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (Πρωταθλήτρια Ελλάδας 2017)
  • ΠΕΤΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (Πρωταθλήτρια Νέων Γυναικών 2017)
  • ΤΣΟΛΑΚΙΔΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ: 5/6/7/8/9/10/2018)
  • ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ: 5/6/7/8/9/10/2018)
  • ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΚΗ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΗ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ: 5/6/7/8/9/10/2018)
  • ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΝΑ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ: 5/6/7/8/9/10/2018)
  • ΓΡΑΨΑ ΓΕΩΡΓΙΑ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ: 5/6/7/8/9/10/2018)
  • ΜΑΚΚΑ ΕΥΑΝΘΙΑ (Ανοιχτό πρωτάθλημα Ελλάδας Γυναικών 2017)
  • ΤΣΙΒΕΛΕΚΙΔΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ (Ανοιχτό πρωτάθλημα Ελλάδας Γυναικών 2017)
  • ΚΟΥΤΣΙΔΗ ΑΜΑΛΙΑ (Ανοιχτό πρωτάθλημα Ελλάδας Γυναικών 2017)
  1. ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ
    • Σε περίπτωση άρνησης ή αδυναμίας συμμετοχής, η αναπλήρωση των προαναφερόμενων σκακιστριών θα γίνει ως εξής:
    • Οι τρεις σκακίστριες που προκρίνονται από το 20ο Πανελλήνιο Ανοιχτό Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών 2016 (25ο Δ.Τ. ΝΙΚΑΙΑΣ 2017 – Α’ ΟΜΙΛΟΣ, 26/8-3/9/2017) αναπληρώνονται από τις αμέσως επόμενες με βάση την σειρά κατάταξής τους στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα, με την προϋπόθεση ότι έχουν συγκεντρώσει τουλάχιστον το 50% της μέγιστης δυνατής βαθμολογίας (4,5/9). Αν και πάλι δεν επιτευχθεί η αναπλήρωση, τότε συνεχίζεται με βάση τους πίνακες ΕΛΟ της FIDE (όπως προβλέπεται στο άρθρο 10 της παρούσας).
    • Οι υπόλοιπες δικαιούχες σκακίστριες αναπληρώνονται με βάση τους πίνακες ΕΛΟ της FIDE (όπως προβλέπεται στο άρθρο 10 της παρούσας).
  1. ΓΕΝΙΚΑ
    • Σε όλες τις πανελλήνιες διοργανώσεις που διεξάγονται σε δημόσιους χώρους επιτρέπεται η φωτογράφηση αθλητών μόνο από τον εξουσιοδοτημένο φωτογράφο της διοργάνωσης. Το συγκεκριμένο φωτογραφικό ή οπτικοακουστικό υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί νόμιμα μόνο από την ΕΣΟ για την προβολή της διοργάνωσης και του αθλήματος γενικότερα. (απόφαση ΔΣ 19/9/2015). Διευκρινίζεται ότι επιτρέπεται στους θεατές η φωτογράφηση των αθλητών και αθλητριών τα πρώτα 5 λεπτά των αγώνων.
    • Η ΕΣΟ διατηρεί το δικαίωμα να ασκήσει έλεγχο για την πρόληψη και αντιμετώπιση της ηλεκτρονικής υποβοήθησης (Anti cheating measures) σύμφωνα με τις ισχύουσες οδηγίες-συστάσεις της FIDE.
    • Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η διεύθυνση των αγώνων.
    • Υπενθυμίζεται ότι σε εφαρμογή της υπ.αριθμ. ΥΠΠΟΑ/ΓΔΟΑ/ΔΑΟΠΑΑΕΥΔΣ/ΤΑΕΥΕ/ 386611/15976/1417/152/03-08-2018 (Β’/3254/08-08-18) ΚΥΑ του Υπουργού Υγείας και του Υφυπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού η Κάρτα Υγείας Αθλητή προσκομίζεται υποχρεωτικά στον αρμόδιο Διαιτητή κάθε είδους αθλητικής εκδήλωσης αγωνιστικού χαρακτήρα ως βασική προϋπόθεση συμμετοχής στον αγώνα.

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΚΟΡΙΤΣΑΣ

 

 

 

 

 

68ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Wed, 10/10/2018 - 13:23
Αριθ. Πρωτ. 99907/9-10-2018

68ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

 

1.       ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ
  • Η ΕΣΟ προκηρύσσει το 68ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημαπου θα διεξαχθεί από    12 έως 20 Δεκεμβρίου 2018, με κυκλικό σύστημα (round robin) απλών συναντήσεων και συμμετοχή 10 σκακιστών στην  Θεσσαλονίκη, σε αίθουσα του ξενοδοχείου Hotel Filippion Thessaloniki (****).
  • Τους αγώνες συν-διοργανώνουν η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Θεσσαλονίκης – Χαλκιδικής, το σωματείο Μορφωτικός Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος «Κεραυνός» Ωραιοκάστρου και η ΕΣΟ.
2.       ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
  • Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με το κάτωθι πρόγραμμα:

 

Τρίτη            11 Δεκεμβρίου          2018 Άφιξη Σκακιστών Τετάρτη        12 Δεκεμβρίου          2018 Τελετή Έναρξης 14:30 Τετάρτη        12 Δεκεμβρίου          2018 1ος Γύρος 15:00 Πέμπτη         13 Δεκεμβρίου          2018 2ος Γύρος 15:00 Παρασκευή  14 Δεκεμβρίου          2018 3ος Γύρος 15:00 Σάββατο      15 Δεκεμβρίου          2018 4ος Γύρος 15:00 Κυριακή       16 Δεκεμβρίου          2018 5ος Γύρος 15:00 Δευτέρα        17 Δεκεμβρίου          2018 6ος Γύρος 15:00 Τρίτη            18 Δεκεμβρίου          2018 7ος Γύρος 15:00 Τετάρτη        19 Δεκεμβρίου          2018 8ος Γύρος 15:00 Πέμπτη         20 Δεκεμβρίου          2018 9ος Γύρος 10:00 Πέμπτη         20 Δεκεμβρίου          2018 Αγώνες Μπαράζ (*) Πέμπτη         20 Δεκεμβρίου          2018 Τελετή Λήξης 16:00 Πέμπτη         20 Δεκεμβρίου          2018 Αναχώρηση Σκακιστών

(*) Αν προκύψουν αγώνες μπαράζ θα πραγματοποιηθούν το αργότερο 30 λεπτά μετά την ολοκλήρωση των παρτίδων των ενδιαφερομένων χωρίς αναβολή.

 

  • Στην τελετή λήξης είναι υποχρεωτική η συμμετοχή των 3 νικητών. Αθλητής που απουσιάζει αδικαιολόγητα από την τελετή λήξης θα χάνει τη θέση του και θα αναπληρώνεται από τον επόμενο στην κατάταξη. Σημειώνεται ότι η απώλεια της θέσης σημαίνει απώλεια των αντίστοιχων επάθλων (κύπελλο-μετάλλιο και χρηματικό έπαθλο) και δεν αφορά τα κριτήρια επιλογής για την εθνική ομάδα.
3.       ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ-ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
  • Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε σκακιστή-τρια, 90 λεπτά για τις πρώτες 40 κινήσεις και ακόμη 30 λεπτά μέχρι την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο κάθε σκακιστής-τρια, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης.
  • Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.
  • Σκακιστής-τρια, που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 30 λεπτών από την έναρξη των αγώνων, μηδενίζεται (άρθρο 6.7 FIDE Laws of Chess).
  • Απαγορεύονται οι προτάσεις ισοπαλίας σε λιγότερες από 30 κινήσεις. (άρθρο 9.1 FIDE Laws of Chess).
4.       ΔΙΑΜΟΝΗ – ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ – ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΘΛΑ
  • Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν  στη Θεσσαλονίκη σε αίθουσα του ξενοδοχείου Hotel Filippion Thessaloniki (****) (http://www.philippion.gr/EL/index.php)
  • Οι συν-διοργανωτές προσφέρουν στους συμμετέχοντες που κατοικούν εκτός Θεσσαλονίκης διαμονή με πλήρη διατροφή (3 γεύματα σε μπουφέ) σε δίκλινα δωμάτια στο ξενοδοχείο Hotel Filippion Thessaloniki από τις 11/12 μέχρι τις 20/12 (9 διανυκτερεύσεις).
  • Η Ομοσπονδία θα καλύψει τη μετακίνηση των συμμετεχόντων από τον τόπο διαμονής τους προς την Θεσσαλονίκη με επιστροφή, έναντι πραγματικών δαπανών, με την προσκόμιση του σχετικού παραστατικού για οδική μετάβαση (ΚΤΕΛ) ή για σιδηροδρομική μετάβαση. Αν χρειαστεί η Ομοσπονδία θα καλύψει το κόστος ακτοπλοϊκού ή αεροπορικού εισιτηρίου μέχρι του ποσού των 200 €.
  • Η ΕΣΟ έχει εξασφαλίσει 2.500 € συνολικά χρηματικά έπαθλα για τους 3 πρώτους νικητές με την εξής κατανομή: 1ος) 1.200 €, 2ος) 800 €, 3ος) 500 €.
5.       ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ – ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΑΓΩΝΩΝ
  • Διευθυντής Αγώνων ορίσθηκε ο κ. Βασίλης Τσαρουχάς
  • Οι διαιτητές θα ορισθούν από την Κ.Ε.Δ. και θα ανακοινωθούν με συμπληρωματική προκήρυξη.
6.       ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ-ΚΛΗΡΩΣΗ
  • Οι δηλώσεις συμμετοχής όσων έχουν δικαίωμα αλλά και των τυχόν αναπληρωματικών πρέπει να υποβληθούν εγγράφως στη Γραμματεία της ΕΣΟ, μέχρι την Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 12:00. Η κλήρωση θα γίνει αμέσως μετά την οριστικοποίησητων συμμετοχών. Εάν μετά τη δήλωση συμμετοχής κάποιος από τους παίκτες δεν αγωνιστεί, τότε θεωρείται ότι αποχώρησε από τους αγώνες, γεγονός που επισύρει τις κυρώσεις που ορίζονται από τον Πειθαρχικό Κανονισμό της ΕΣΟ.
  • Στην περίπτωση συμμετοχής αθλητών με συγγένεια Α΄ ή Β΄ βαθμού, θα εξασφαλίζεται κατά την κλήρωση η πραγματοποίηση της μεταξύ τους συνάντησης στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος.
  • Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 1.30 του κανονισμού αγώνων για σκακιστή που αποχωρεί από πρωταθλήματα ή διεθνή τουρνουά ή παρακωλύει την ομαλή διεξαγωγή της διοργάνωσης, η ΕΣΟ θα αποκλείει τη συμμετοχή του από τα πρωταθλήματα της επόμενης χρονιάς καθώς και από τα διεθνή τουρνουά.
  • Σύμφωνα με τις σχετικές αποφάσεις του ΔΣ της ΕΣΟ (27/9/2014 και 28/3/2015), η συμμετοχή και η επίδοση (κατάκτηση 1ης θέσης, σειρά κατάταξης) στο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα, αποτελεί ένα από τα κριτήρια  για την κατάρτιση της Εθνικής Ομάδας που θα πάρει μέρος στο Ευρωπαϊκό Ομαδικό Πρωτάθλημα το 2019.
7.       ΑΝΑΒΟΛΕΣ
  • Σύμφωνα με το άρθρο 1.25 του Κανονισμού Αγώνων, δεν επιτρέπεται, καταρχήν, η αναβολή αγώνων. Το αρχικό πρόγραμμα των αγώνων πρέπει να τηρείται. Εξαιρέσεις μπορεί να γίνουν σε ειδικές περιπτώσεις, ύστερα από έγκαιρη αίτησητου ενδιαφερόμενου και αιτιολογημένη απόφαση του διευθυντή αγώνων. Οι ειδικές περιπτώσεις μπορεί να περιλαμβάνουν ασθένεια οπωσδήποτε διαπιστωμένη από διαπιστευμένο γιατρό των αγώνων, αντικειμενική αδυναμία μετάβασης στο χώρο διεξαγωγής κ.α. Στα οξέα γενικά νοσήματα που δεν χρειάζονται νοσοκομειακή περίθαλψη, αρκεί η πιστοποίηση από ιδιώτη γιατρό με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού της ΕΣΟ και σε περίπτωση διαφωνίας των δύο γιατρών η βεβαίωση δευτεροβάθμιου οργάνου, όπως είναι οι Υγειονομικές Επιτροπές, Κρατικά και Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία.. Τις σχετικές αλλαγές στο Πρόγραμμα ανακοινώνει ο διευθυντής αγώνων και η απόφαση του θεωρείται τελεσίδικη.
8.       ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
  • Σε περίπτωση ισοβαθμίας ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων. Συγκεκριμένα όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια  άρσης ισοβαθμίας:

α) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισοβάθμων

β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).

γ) Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα

δ) Το σύστημα Κόγια (αριθμός βαθμών εναντίων αντιπάλων με ποσοστό > 50%)

Διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό του Μπέργκερ θα γίνει εφαρμογή του “virtual opponent”.

 

Αγώνες Μπαράζ

  • Αν μετά την εφαρμογή των παραπάνω κριτηρίων, διατηρείται η ισοβαθμία ανάμεσα σε 2 συμμετέχοντες, σε κάποια από τις 3 πρώτες θέσεις, τότε θα γίνει διπλός αγώνας μπαράζ  μεταξύ των ισόβαθμων (τα χρώματα του 1ου αγώνα καθορίζονται με κλήρωση), με χρόνο σκέψης 5 λεπτά και επαύξηση 3 δευτερολέπτων ανά κίνηση για κάθε σκακιστή.
  • Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα διεξαχθεί αγώνας «ξαφνικού θανάτου», κατά τα πρότυπα των κανονισμών που ισχύουν για το παγκόσμιο κύπελλο της FIDE, με χρόνο σκέψης 5 λεπτά για τα λευκά και 4 λεπτά για τα μαύρα. Μετά την 60η κίνηση υπάρχει επαύξηση 3 δευτερόλεπτα ανά κίνηση για κάθε σκακιστή. Ο καθορισμός του χρώματος (λευκά ή μαύρα) γίνεται με κλήρωση (ο νικητής της κλήρωσης επιλέγει χρώμα). Αν και αυτός ο αγώνας λήξει ισόπαλος, για την άρση της ισοβαθμίας νικητής ανακηρύσσεται ο σκακιστής-στρια που αγωνίστηκε με τα μαύρα.
  • Αν μετά την εφαρμογή των κριτηρίων α,β,γ υπάρχει ισοβαθμία ανάμεσα σε περισσότερους από 2 σκακιστές, σε κάποια από τις 3 πρώτες θέσεις, τότε θα διεξαχθούν αγώνες μπαράζ με σύστημα νοκ άουτ και κανονισμούς «ξαφνικού θανάτου» όπως περιγράφονται στην προηγούμενη παράγραφο.
  • Οι αγώνες μπαράζ πραγματοποιούνται το αργότερο 30 λεπτά μετά την ολοκλήρωση των παρτίδων των ενδιαφερομένων.
  • Όποιος δεν εμφανισθεί στους αγώνες μπαράζ μηδενίζεται.
  • Αν μετά την εφαρμογή των κριτηρίων α,β,γ και δ προκύψει ισοβαθμία σε οποιαδήποτε άλλη θέση εκτός των 3 πρώτων, οι αθλητές ανακηρύσσονται ισόβαθμοι.
9.       ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
  • Υποβάλλονται έως και 30 λεπτά μετά τη λήξη του γύρου και εκδικάζονται αμέσως από την επιτροπή ενστάσεων των αγώνων. Το παράβολο ορίζεται στα 60 Ευρώ και μπορεί να κατατεθεί στο διευθυντή ή στο διαιτητή των αγώνων.
10.    ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
  • Σύμφωνα με τις ισχύουσες αποφάσεις του ΔΣ της ΕΣΟ δικαίωμα συμμετοχής έχουν κατά σειρά:
  • ο Πρωταθλητής Ελλάδας 2017 (67ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα),
  • ο Πρωταθλητής Ελλάδας Νέων Ανδρών 2017,
  • οι πέντε πρώτοι με βάση τους μηνιαίους πίνακες ΕΛΟ της FIDE (Μέσος Όρος των τελευταίων 6 μηνών: Μάιος – Οκτώβριος 2018). Προϋποθέσεις για τον υπολογισμό του Μ.Ο. είναι: να υπάρχει δημοσιευμένος βαθμός αξιολόγησης, ότι έχουν αξιολογηθεί τουλάχιστον 9 παρτίδες στο ίδιο χρονικό διάστημα και ότι o αθλητής έχει συμπληρώσει 24 αξιολογημένες παρτίδες από την στιγμή που συμπεριλήφθηκε στους πίνακες της FIDE.
  • οι τρεις πρώτοι του 27ου Πανελλήνιου Ανοιχτού Ατομικού Πρωταθλήματος 2017 (25ο Δ.Τ. ΝΙΚΑΙΑΣ 2017 – Α’ ΟΜΙΛΟΣ, 26/8-3/9/2017).
    • Το δικαίωμα συμμετοχής ασκείται υποχρεωτικά με την προαναφερόμενη σειρά.
  • Με βάση τα παραπάνω κατ’ αρχήν δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι εξής:
  • ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Πρωταθλητής Ελλάδας 2017)
  • ΚΕΛΙΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (Πρωταθλητής Νέων Ανδρών 2017)
  • ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ: 5-6-7-8-9-10/2018)
  • ΜΠΑΝΙΚΑΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ: 5-6-7-8-9-10/2018)
  • ΜΑΣΤΡΟΒΑΣΙΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ: 5-6-7-8-9-10/2018)
  • ΧΑΛΚΙΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ: 5-6-7-8-9-10/2018)
  • ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ: 5-6-7-8-9-10/2018)
  • ΠΟΥΝΤΖΑΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ (Ανοιχτό πρωτάθλημα Ελλάδας 2017)
  • ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Ανοιχτό πρωτάθλημα Ελλάδας 2017)
  • ΜΑΚΚΑ ΕΥΑΝΘΙΑ (Ανοιχτό πρωτάθλημα Ελλάδας 2017)
11.    ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ
  • Σε περίπτωση άρνησης ή αδυναμίας συμμετοχής, η αναπλήρωση των προαναφερόμενων σκακιστών θα γίνει ως εξής:
  • Οι τρεις σκακιστές που προκρίνονται από το 27ο Πανελλήνιο Ανοιχτό Ατομικό Πρωτάθλημα Ελλάδας (25ο Δ.Τ. ΝΙΚΑΙΑΣ 2017 – Α’ ΟΜΙΛΟΣ, 26/8-3/9/2017) αναπληρώνονται από τους αμέσως επόμενους με βάση την σειρά κατάταξής τους στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα, με την προϋπόθεση ότι έχουν συγκεντρώσει τουλάχιστον το 50% της μέγιστης δυνατής βαθμολογίας (4,5/9). Αν και πάλι δεν επιτευχθεί η αναπλήρωση, τότε συνεχίζεται με βάση τους πίνακες ΕΛΟ της FIDE (όπως προβλέπεται στο άρθρο 10 της παρούσας).
  • Οι υπόλοιποι δικαιούχοι σκακιστές αναπληρώνονται όπως πάντα με βάση τους πίνακες ΕΛΟ της FIDE (όπως προβλέπεται στο άρθρο 10 της παρούσας).
12.    ΓΕΝΙΚΑ
  • Σε όλες τις πανελλήνιες διοργανώσεις που διεξάγονται σε δημόσιους χώρους επιτρέπεται η φωτογράφηση αθλητών μόνο από τον εξουσιοδοτημένο φωτογράφο της διοργάνωσης. Το συγκεκριμένο φωτογραφικό ή οπτικοακουστικό υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί νόμιμα μόνο από την ΕΣΟ για την προβολή της διοργάνωσης και του αθλήματος γενικότερα. (απόφαση ΔΣ 19/9/2015). Διευκρινίζεται ότι επιτρέπεται στους θεατές η φωτογράφηση των αθλητών και αθλητριών τα πρώτα 5 λεπτά των αγώνων.
  • Η ΕΣΟ διατηρεί το δικαίωμα να ασκήσει έλεγχο για την πρόληψη και αντιμετώπιση της ηλεκτρονικής υποβοήθησης (Anti cheating measures) σύμφωνα με τις ισχύουσες οδηγίες-συστάσεις της FIDE.
  • Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η διεύθυνση των αγώνων.
  • Υπενθυμίζεται ότι σε εφαρμογή της υπ.αριθμ. ΥΠΠΟΑ/ΓΔΟΑ/ΔΑΟΠΑΑΕΥΔΣ/ ΤΑΕΥΕ/386611/15976/1417/152/03-08-2018 (Β’/3254/08-08-18) ΚΥΑ του Υπουργού Υγείας και του Υφυπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού η Κάρτα Υγείας Αθλητή προσκομίζεται υποχρεωτικά στον αρμόδιο Διαιτητή κάθε είδους αθλητικής εκδήλωσης αγωνιστικού χαρακτήρα ως βασική προϋπόθεση συμμετοχής στον αγώνα.

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΚΟΡΙΤΣΑΣ

 

Pages